Zastanawiasz się nad tym, czym jest joga? Otóż w dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania, które najczęściej zadają osoby początkujące w zakresie tego typu aktywności fizycznej. Dowiesz się między innymi tego, jakie korzyści zdrowotne wynikają z ćwiczenia jogi, a także jakie są jej style oraz w jaki sposób odszukać zajęcia na miarę swoich oczekiwań i możliwości.
Czym jest joga?
Czym jest joga? To przede wszystkim starożytna forma ćwiczeń, które koncentrują się na sile, elastyczności i oddychaniu w celu ogólnej poprawy samopoczucia fizycznego i psychicznego. Głównymi celami jogi jest uskutecznianie pozycji i serii konkretnych ruchów. Wszystko to ma na celu zwiększenie siły i elastyczności mięśni, a także zyskanie większej kontroli nad swoim własnym oddechem.
Ćwiczenie jogi zostało zapoczątkowane w Indiach, około 5000 lat temu. Od tamtego czasu te niezwykle ćwiczenia zostały wchłonięte przez różne kultury, które to udoskonaliły je na swój sposób. Joga jest obecnie powszechna w centrach rozrywki, klubach fitness, szkołach, szpitalach i gabinetach lekarskich.
Jakie korzyści zdrowotne wynikają z ćwiczenia jogi?
Na temat tego, czym jest joga i w jaki sposób wpływa ona na stan ludzkiego zdrowia, opublikowano dziesiątki badań naukowych.
Chociaż istnieje możliwość bardziej rygorystycznych badań nad korzyściami zdrowotnymi, większość tych, które już przeprowadzono sugeruje, że ta forma ćwiczeń fizycznych jest bezpiecznym i wysoce skutecznym sposobem na zwiększenie aktywności oraz poprawienie parametrów siły, elastyczności i równowagi.
Istnieją dowody na to, że regularne praktykowanie jogi jest wskazane dla osób z wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca, bólami (np. kręgosłupa), a także chorujących na depresję i cierpiących wskutek chronicznego stresu.
Joga a zapobieganie spadkowi formy
Czym jest joga? Otóż okazuje się, że doskonałym sposobem na poprawienie poczucia równowagi oraz wzmocnienia dolnych części ciała, takich jak stawy skokowe oraz kolana. Dzięki praktykowaniu jogi można więc w dużym stopniu wyeliminować wszelkie niedobory siły w wymienionych partiach ciała.
Jeśli jednak odczuwamy, że nasza równowaga mimo ćwiczeń nie ulega znacznej poprawie, to jest to jednoznaczny sygnał, że należy skontaktować się w tej sprawie ze specjalistą — fizjoterapeutą lub ortopedą.
Ćwiczenia fizyczne można w pewnym stopniu porównać do jedzenia. Jeśli odżywiamy się jedynie fast foodami, takimi jak pizza lub burrito, to prędzej czy później odczujemy tego negatywne skutki. Do właściwego funkcjonowania potrzebujemy białka, żelaza, magnezu i potasu. Dieta powinna obfitować w rośliny strączkowe (np. fasola, ciecierzyca, soczewica), a także w zieleninę — jarmuż, szpinak i pietruszkę.
Joga a zapalenie stawów
Joga jest popularna wśród osób cierpiących z powodu zapalenia stawów. Jest tak ze względu na delikatny to, że ćwiczenia tego typu w delikatny sposób pomagają w przywróceniu elastyczności i siły mięśniowej.
Niektóre badania sugerują, że joga może nawet zmniejszyć ból i problemy z poruszaniem się u osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieją również ruchy jogi, jakie nie powinny być uskuteczniane przez tych pacjentów.
Najlepiej będzie, jeśli poszukasz instruktora jogi, który będzie w stanie dostosować plan ćwiczeń do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli jednak wciąż masz jakieś wątpliwości, to udaj się na konsultację do fizjoterapeuty.
Czy jogę można ćwiczyć w każdym wieku?
Joga jest odpowiednia dla osób w każdym wieku, a także dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Ludzie często rozpoczynają jogę w wieku 70 lat i wielu z nich twierdzi, że żałuje, że nie zaczęli wcześniej. Istnieją zajęcia jogi dla każdej grupy wiekowej. Joga to forma ćwiczeń, z których można korzystać w dowolnym momencie, od dzieciństwa do późnych lat.