Kotlety warzywne
fot.: Pexels.com

Wegetarianizm i weganizm to w ostatnich latach bardzo modne trendy, jeśli chodzi o sposób odżywiania się w zdrowy sposób. Dostarczanie do organizmu dużych ilości warzyw i owoców pozwala na zachowanie dobrej kondycji, które jest szczególnie potrzebna osobom, które są bardzo aktywne fizycznie, a także kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Kotlety warzywne to smaczna i pożywna opcja, bogata w w białko, magnez, żelazo i potas. Z czego można je przygotować? Tak naprawdę ze wszystkiego, na co akurat ma się ochotę. Doskonale sprawdzą się tutaj ziemniaki, fasola, ciecierzycą, soczewica oraz inne rośliny strączkowe. Można pokusie się też o użycie batatów lub buraków. Pamiętajmy, że w kuchni ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia. 

Kotlety warzywne z ziemniaków

Od razu trzeba tutaj zaznaczyć, że kotlety ziemniaczane mogą mieć naprawdę różną postać. My jednak chcielibyśmy skupić się na czymś, co na swój sposób przypomina krokiety. Do przygotowania tego prostego dania potrzebujemy zaledwie kilku składników:

  • ugotowane ziemniaki mączyste;
  • ugotowane różyczki brokuła;
  • mąka pszenna uniwersalna;
  • jajko;
  • ulubione przyprawy;
  • sól;
  • bułka tarta;
  • olej rzepakowy.

Jak to przyrządzić? To bardzo proste! Ziemniaki i brokuły dokładnie ugniatamy, a następnie dodajemy resztę składników (oprócz oleju i bułki tartej). Wszystko mieszamy, następnie formujemy krokiety, otaczamy w bułce i smażymy na średnim oleju! I… to wszystko!

Kotlety warzywne
fot.: Pexels.com

Kotleciki z zielonego groszku

Kolejną ciekawą propozycją, jeśli chodzi o kotlety warzywne, są te zrobione z zielonego grochu. Do ich przygotowania potrzebujemy jedynie namoczony przez noc i ugotowany groch, jajko, mąkę i ulubione przyprawy oraz odrobinę soku z cytryny. Oczywiście przyda się również olej rzepakowy do smażenia.

Przepis w tym przypadku także jest bajecznie prosty. Wystarczy wszystkie składniki włożyć do blendera u zmiksować na gładką, gęstą masę. Następnie na patelni rozgrzać olej i smażyć każdy placek przez około dwie minuty na każdej ze stron. 

Kotlety z fasoli 

Fasola to naprawdę wyjątkowa roślina. Można ją wykorzystać do przygotowania naprawdę wielu, niesamowicie zdrowych i smacznych potraw. Nada się ona do zup, kotletów warzywnych, gulaszu, a nawet ciasta. Tak, fasolowe brownie to absolutny hit, jeśli chodzi o słodycze domowej roboty. 

Kotlety z fasoli to kolejne proste i szybkie danie. Do jego przygotowania można wykorzystać białą i czerwoną fasolę w puszce albo namoczoną przez noc i ugotowaną suchą fasolę. Wystarczy dodać do niej jajko, mąkę, ulubione przyprawy (warto rozważyć kurkumę i kolorowy pieprz) oraz odrobinę oliwy z oliwek. Wszystko razem ugnieść lub zmiksować, a następnie smażyć na oleju przez kilka minut na każdej ze stron. Przy zastosowaniu odpowiednich ziół, smak i konsystencja tych kotlecików może do złudzenia przypominać tradycyjne, mięsne mielone. 

Jak widać, możliwości związanych ze składnikami, z których można przyrządzić kotlety warzywne, jest naprawdę wiele. Wystarczy się przez chwilę zastanowić nad tym, jakie wysokobiałkowe lub mączyste produkty lubimy, a następnie nieco z nimi poeksperymentować. Pamiętajmy, że w kuchni wszystkie chwyty są dozwolone — liczy się jedynie to, aby efekt wyglądał apetycznie i był smaczny.

Kotlety warzywne
fot.: Pexels.com

Kotlety z ciecierzycy  

Jeśli mowa jest o kotletach warzywnych, to nie można pominąć propozycji z użyciem ciecierzycy. To kolejna roślina strączkowa o bardzo dużym potencjale. Można jej użyć do ugotowania smacznej zupy, gulaszu w stylu azjatyckim, a także grillować w folii aluminiowej. Możliwości jest naprawdę dużo!

Kotlety warzywne z ciecierzycy to jedynie jedna z wielu pysznych opcji. W tym przypadku również nie mamy do czynienia ze zbyt skomplikowaną recepturą. Ciecierzycę (z puszki lub ugotowaną do miękkości) mielimy w blenderze lub przy pomocy robota kuchennego, a następnie do uzyskanej masy dorzucamy np. posiekane suszone pomidory, ziarna słonecznika, mąkę, jajka i ulubione przyprawy u świeże zioła (dobrym pomysłem jest kolendra). Następnie smażymy na gorącym oleju niewielkie płaskie placki. A potem? Potem to możemy się już tylko zajadać przygotowanymi pysznościami! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here