solarium
fot.: Pexels.com

Kiedy zbliża się lato, opalona skóra staje się pragnieniem niemalże każdego z nas — zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które nie mają możliwości spędzenia kilku dni na plaży, gdzie mogliby poopalać się w naturalnych warunkach. Solarium to rozwiązanie, jakie pozwala uzyskać brązową skórę, bez konieczności wystawiania ciała na działanie promieni słonecznych. Sprawdźmy, jakie zalety wynikają z korzystania z solarium i poznajmy wady tej nowoczesnej opcji. 

Ta metoda zapewnia opalanie w krótkim czasie. Jest to proces, w którym lampy emitują promieniowanie przypominające to, jakie otrzymujemy od słońca i dzięki temu przyczyniają się do opalania naszej skóry. Osoba poddawana temu procesowi kładzie w specjalnym miejsc, gdzie zamontowane są lampy UV. Kiedy urządzenie zostaje włączone, lampy te zaczynają emitować promieniowanie ultrafioletowe UV na ciało, powodując stopniowe jego opalanie. Cały zabieg trwa zazwyczaj od 5 do 20 minut i jest wymaga on podejmowania absolutnie żadnego wysiłku. 

W ostatnich latach pojęcie solarium znacznie się rozwinęło, wszystko dzięki możliwości kompresji promieni UVA i UVB. Dzięki udoskonalaniu tej technologii maksymalnie zmniejszono ryzyko poparzeń oraz występowania różnych chorób skóry. Użytkownik solarium powinien nosić kostium kąpielowy i okulary chroniące oczy. Warto także nadmienić, iż satysfakcjonujące efekty związane z opalenizną osiąga się po odbyciu dwóch lub trzech sesji. 

solarium
fot.: Pexels.com

Solarium — główne zalety

Solarium ma całą rzeszę fanów i wrogów. Warto jednak podejść do tego tematu na chłodno i samodzielnie ocenić wady i zalety takiego rozwiązania. 

Główne atuty opalania w trybie instant:

  • przede wszystkim ekspozycja na promieniowanie UV stymuluje produkcję witaminy D w organizmie;
  • solarium zwalcza trądzik na skórze, ponieważ ją odwadnia;
  • lampy nie powodują oparzeń, które mogą powstać podczas opalania skóry na słońcu;
  • poprawia krążenie krwi;
  • opalenizna pojawia się bardzo szybko.

Trzeba jednak pamiętać, iż solarium wiąże się również z poważnymi zagrożeniami, które należy wziąć pod uwagę.

Skutki uboczne i ryzyko dotyczące korzystania z solarium

Oto kilka skutków ubocznych i zagrożeń wynikających z korzystania z solarium. Trzeba o nich pamiętać za każdym razem, gdy wykupuje się sesję w tym miejscu:

  • bardzo poważnym zagrożeniem jest ryzyko wystąpienia raka skóry;
  • lampy w solarium mogą spowodować długotrwałe uszkodzenie narządu wzroku;
  • duże ryzyko przedwczesnego starzenia się skóry z powodu zniszczenia znajdujących się w niej włókiem kolagenowych;
  • skóra może ulec podrażnieniu, wskutek którego mogą pojawić się różne problemy dermatologiczne;
  • efekty korzystania z solarium nie trwają długo.

Jak wynika z informacji zaprezentowanych powyżej, solarium ma wiele wad i zalet. Z tego też względu temat ten budzi tak wielkie kontrowersje. Pamiętajmy jednak, że rozwiązanie to jest jak najbardziej dla ludzi. Trzeba jednak zachować w tym przypadku umiar i nie rezygnować z dbania o inne aspekty naszego życia. O czym mowa? Na przykład o prawidłowym sposobie odżywiania organizmu — zawsze powinniśmy dokładać wszelkich starań, aby w codziennym jadłospisie nie brakowało białka, żelaza, potasu i magnezu. Jedzenie zdrowych potraw jest kluczowe dla dobrego samopoczucia i dłuższego zachowania urody. Oznacza to, że nie należy przez cały czas żywić się tylko fast foodami, takimi jak pizza, kebab, burrito, taco, czy też inne potrawy zawijane w naleśniki. 

solarium
fot.: Pexels.com

W jakich przypadkach należy unikać solarium?

Istnieją również sytuacje, gdy powinno się unikać korzystania z solarium. Mowa między innymi o przypadkach, gdy ktoś ma alergię na promieniowanie UV, jest w ciąży lub karmi piersią, a także gdy zdiagnozowano u niego nadwrażliwość na oparzenia słoneczne.

Z solarium nie należy także korzystać, gdy borykamy się z różnego rodzaju problemami natury dermatologicznej. Chodzi między innymi o kłopoty z naczynkami oraz żylakami. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here