fot.: Pexels.com

Przedstawiamy prosty przepis na pizzę, z którego z całą pewnością będzie przez Ciebie dość często przygotowywany! Nie każdy wie, że ten najpopularniejszy fast food na świecie ma starożytne korzenie. To sami królowie, a konkretnie wyrażona przez nich aprobata zdecydowała o tym, że pizza zdominowała cały świat! Ten drożdżowy placek z serem, warzywami i wędliną można zamówić w niemal każdym zakątku ziemskiego globu.

Pizza od strony historycznej

Pizza to najczęściej zamawiany fast food na całym świecie. Zjeść go można wszędzie — w domu, w restauracjach i w budkach usytuowanych na rogach ulic. W samych Stanach Zjednoczonych każdego roku sprzedaje się około trzech miliardów pizzy, co daje nam średnio 46 kawałków na jedną osobę. Okazuje się, że historia o tym, jak niepozorna pizza stała się narzędziem globalnej dominacji, zawiera w sobie wątki związane z migracją ludów, sprawami ekonomicznymi, a nawet zmianami dotyczącymi ujawnia wiele o historii migracji, ekonomii, a nawet o zmianach w zakresie technologii.

Od wieków ludzie jedzą pizzę, która oczywiście występuje w wielu formach. Już w starożytności kawałki płaskiego placka drożdżowego z ułożonymi na wierzchu różnymi smakołykami, służyły jako prosty i smaczny posiłek dla tych, których nie było stać na drogie jedzenie lub żyli w dużym pośpiechu. Pierwsze wzmianki o pizzy pojawiają się w Eneidzie Wergiliusza. Wkrótce po dotarciu do Lacjum Eneasz i jego załoga usiedli pod drzewem i rozłożyli „cienkie pszenne placki na półmiski i przystąpili do przygotowań do posiłku”. Następnie ułożyli na nich grzyby i zioła. 

Prosty przepis na pizzę
fot.: Pexels.com

Początki pizzy współczesnej

Pizza jaką znamy, pojawiła się tak naprawdę pod koniec XVIII wieku. Miało to miejsce w Neapolu podczas rządów królów Burbonów. Wówczas Neapol stał się jednym z największych miast nie tylko we Włoszech, ale również w Europie. Metropolia szybko się szybko się rozwijała. Wszystko ze względu na to, że była napędzana handlem zagranicznym i stałym napływem chłopów ze wsi. Dlatego też populacja miasta wzrosła z 200 000 w 1700 roku do aż 399 000 w 1748 roku. 

Szybki przyrost mieszkańców sprawił, że gospodarka miasta zaczęła podupadać. W związku z tym coraz większa liczba mieszkańców Neapolu popadła w nędzę. Pojawił się także głód. Co to wszystko oznacza? Głównie to, że powstała wtedy pizza miała na celu wykarmić ubogie społeczeństwo. Potrawa była tania w przygotowaniu i bardzo sycąca. 

Prosty przepis na pizzę — składniki

Aby samodzielnie przygotować pyszną pizzę, należy przyszykować sobie następujące produkty:

  • 4 jajka;
  • 200 g startego, żółtego sera;
  • 150 g serka topionego;
  • 100 g sosu pomidorowego;
  • 100 g startego sera mozzarella;
  • salami, szynka i inne ulubione dodatki.

Jak widać, jest to naprawdę prosty przepis na pizzę, który po prostu nie ma prawa się nie udać. 

Pamiętajmy, że pizza wcale nie musi być niezdrowa. Może ona stanowić pełnowartościowy posiłek, nawet dla przyszłych mam, kobiet karmiących piersią oraz osób aktywnych fizycznie. Co więcej, jeśli jako dodatków użyjemy niektórych roślin strączkowych (np. czerwona fasola, soczewica, ciecierzyca) to potrawa stanie się dobrym źródłem białka i potasu. Z kolei składniki takie jak rukolą i inne warzywa zaopatrzą nas w magnez i żelaza. Warto mieć na względzie, że pizza niekoniecznie musi składać się jedynie z sosu pomidorowego, rozpuszczonego sera i mięsa. 

Prosty przepis na pizzę
fot.: Pexels.com

Prosty przepis na pizzę — przygotowanie

Rozgrzej piekarnik do 180° C grzanie góra/dół. W misce wymieszaj trzepaczką ser śmietankowy i jajka. Następnie dodaj starty ser i dokładnie wymieszaj. Rozprowadź tę mieszankę równomiernie na blasze do pieczenia. Uważaj, ciasto jest nadal stosunkowo rzadkie, stanie się twarde dopiero po upieczeniu.

Piecz całość w piekarniku około 30 minut aż do uzyskania złotego koloru. Następnie pokryj bazę sosem pomidorowym, wybranymi dodatkami i mozzarellą. Wstaw ponownie do piekarnika na kolejne 10 minut.

Pizza niskowęglowodanowa jest bardzo zbliżona do prawdziwej pizzy i zawiera tylko 9 g węglowodanów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here