Źródło potasu
fot.: Pexels.com

Jeśli interesuje Cię, jakie jest podstawowe źródło potasu, to w tym artykule znajdziesz na to odpowiedź. Pierwiastek ten jest niezbędny do tego, aby zapewniać prawidłową pracę serca oraz całego układu nerwowego. Potas można znaleźć między innymi w bananach, pomidorach, ziemniakach i wielu suszonych owocach. O jego odpowiednią ilość powinny dbać przede wszystkim osoby z niskim ciśnieniem krwi, cierpiące z powodu częstych obrzęków kończyn dolnych, a także skurczów mięśni. 

Niestety, często dochodzi do ignorowania niedoborów różnego rodzaju pierwiastków, witamin, związków chemicznych i minerałów. Wiele osób (dorosłych i dzieci) nie zwraca uwagi na to, aby zbilansować swoją dietę w odpowiedni sposób (ważne jest, aby nie brakowało w niej żelaza, magnezu, białka (jego źródłem są np. rośliny strączkowe: soja, ciecierzyca, soczewica i fasola, a także niektóre grzyby). Podobnie jest z potasem — nie zawsze zwracamy uwagę na jego uzupełnianie. Pozostaje zatem wskazać, jakie jest najlepsze źródło potasu. 

Jaka jest rola potasu w organizmie?

Skoro zastanawiasz się nad tym, jakie jest źródło potasu, to z całą pewnością ciekawi się także to, jaka jest właściwie rola tego pierwiastka w ludzkim organizmie. Otóż potas ma wpływ między innymi na:

  • regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej;
  • zapewnianie równowagi kwasowo-zasadowej;
  • syntezę białek;
  • przemianę węglowodanów;
  • wydzielanie soku żołądkowego;
  • regulowanie pracy mięśni (również serca);
  • kanalizację niektórych reakcji enzymatycznych
  • przewodnictwo nerwowe.

Dorosła osoba potrzebuje 3500 mg potasu w trakcie trwania pojedynczej doby. Ostateczna ilość potasu, jaka powinna być dostarczana do organizmu, jest ściśle uzależniona od wieku danego pacjenta. 

Przeczytaj także: Jaki prezent kupić podróżniczce?

Źródło potasu
fot.: Pexels.com

Główne źródło potasu

Od razu warto zaznaczyć, iż pas występuje powszechnie w naprawdę wielu produktach spożywczych. Źródło potasu to między innymi warzywa, owoce, suche nasiona roślin strączkowych, gotowane lub pieczone ziemniaki, brokuły, awokado, pomidory (również suszone), niektóre egzotyczne cytrusy, banany, melony, kiwi i suszone owoce. 

Co jeszcze stanowi źródło potasu? Są to między innymi składniki diety takie jak:

  • produkty zbożowe pełnoziarniste;
  • pieczywo razowe;
  • kasza gryczana;
  • podroby;
  • niektóre mięsa;
  • mleko zwierzęce.

Warto wspomnieć, że ilość tego pierwiastka zawarta w wyżej wymienionych produktach może ulegać zmniejszeniu wskutek przetwarzania przemysłowego żywności. 

Skutki niedoboru potasu

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że niedobór potasu jest po prostu bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Skutkami takiej sytuacji może być występowanie częstych biegunek, zwiększona potliwość.

Zbyt mało potasu może występować u osób cierpiących z powodu różnego rodzaju chorób zlokalizowanych w układzie jelitowych (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Trzeba także zaznaczyć, że niedobór potasu może prowadzić także do pogorszenia się wchłanialności innych istotnych składników odżywczych. 

Zbyt niski poziom potasu rozpoznaje się także u osób z zaburzeniami odżywiania (mowa np. o anoreksji lub bulimii). 

Natomiast zwiększone zapotrzebowanie na potas można obserwować u osób, które doświadczają wzmożonego wysiłku fizycznego, zażywających leki o działaniu moczopędnym lub przeczyszczającym, a także przyjmującym leki sterydowe. 

Źródło potasu
fot.: Pexels.com

Nadmiar potasu w ludzkim organizmie

Ciekawostką jest, iż może występować również nadmiar potasy w organizmie. W takiej sytuacji można obserwować u pacjenta między innymi nieregularną pracę mięśnia sercowego, ogólny spadek siły mięśniowej, częste występowanie mrowienia i drętwienia kończy dolnych lub górnych, chroniczne zmęczenie, nudności (a nawet wymioty), duszności, bóle w obrębie klatki piersiowej, nieregularne tętno, a niekiedy kołatanie serca. 

Jak wynika z informacji zaprezentowanych powyżej, potas jest bardzo ważnym pierwiastkiem i należy dbać o to, aby w naszych organizmach znajdowała się jego odpowiednia ilość. Jeśli mamy jakieś wątpliwości związane z tą kwestią, warto poradzić się lekarza lub farmaceuty. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here