jak dbać o mózg
fot.: Pexels.com

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak dbać o mózg, to zdecydowanie trafiłeś we właściwie miejsce. Od razu należy zaznaczyć, że troszczenie się o tę część swojego ciała jest ważne na naprawdę wielu płaszczyznach. W końcu mózg to podstawowe narzędzie służące nam do życia oraz wykonywania różnego rodzaju pracy. Zmiany, które wraz z upływającym czasem zachodzą w Twoim ciele oraz mózgu, są zupełnie normalne. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka rzeczy, jakie można zrobić, aby w znaczący sposób spowolnić utratę pamięci, a także zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera lub demencje. 

Jak dbać o mózg? Po pierwsze: bądź aktywny fizycznie

Najważniejsza jest tak naprawdę kontynuacja ćwiczeń fizycznych. Bycie aktywnym ruchowo niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści zdrowotnych. Regularność w tym przypadku ma również znaczenie dla utrzymywania mózgu w dobrej kondycji.

Przeprowadzone do tej pory badania naukowe udowadniają, że osoby aktywne fizycznie rzadziej doświadczają pogorszenia funkcji umysłowych. Może być to wynikiem zwiększonego przepływu krwi do mózgu podczas ćwiczeń.

Ruch jest również skuteczną metodą przeciwdziałania niektórym naturalnym ograniczeniom połączeń mózgowych, jakie występują podczas starzenia. 

Staraj się więc ćwiczyć kilka razy w tygodniu przez 30–60 minut. Aktywność może przybierać różnorodne formy — od pływania i grę w tenisa, poprzez bieganie i aerobik, a na wykonywaniu ćwiczeń siłowych kończąc. 

jak dbać o mózg
fot.: Pexels.com

Po drugie: poświęcaj dużo czasu na sen

Sen odgrywa istotną rolę, jeśli chodzi o utrzymanie mózgu w dobrej kondycji. Istnieją nawet teorie, iż sen pomaga usunąć nieprawidłowe białka w mózgu, co z kolei utrwala wspomnienia i  tym samym poprawia ogólną pamięć.

Jak dbać o mózg? Ważne jest, aby spać od siedmiu do ośmiu godzin w trakcie nocy. Najlepiej unikać tzw. snu fragmentarycznego, który składa się z dwóch lub trzech godzin.

Ciągły sen daje mózgowi czas na utrwalenie i efektywne przechowywanie pamięci. Z kolei bezdech senny pozostaje szkodliwy dla zdrowia tego narządu i niekiedy bywa przyczyną bezsenności. Jeśli zdarza Ci się doświadczać wspomnianego bezdechu sennego, koniecznie skonsultuj się w tej sprawie ze swoim lekarzem lub innym specjalistą. 

Po trzecie: poznaj dietę śródziemnomorską

Stosowana przez Ciebie dieta na naprawdę ogromny wpływ na zdrowie Twojego mózgu. Dobrym sposobem dbania o ten ważny narząd jest wdrożenie do swojego codziennego jadłospisu przepisów śródziemnomorskich. Ta konkretna kuchnia kładzie nacisk przede wszystkim na żywność pochodzenia roślinnego, produkty pełnoziarniste, ryby i zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek. Mało w niej czerwonego mięsa i soli. Można więc rzec, że to samo zdrowie ułożone na talerzu. 

Jakie produkty warto spożywać, aby utrzymać swoje ciało i umysł w dobrej kondycji? Otóż są to między innymi:

Warto również pokreślić, że podobna dieta może być stosowane zarówno u dorosłych, jak i najmłodszych członków naszego społeczeństwa. 

jak dbać o mózg
fot.: Pexels.com

Po czwarte: cały czas bądź aktywny umysłowo

Ciekawostką jest, iż mózg na swój sposób przypomina mięsień. Jeśli przestanie się go używać, to on po prostu „zaniknie”. Istnieje wiele czynności, które możesz wykonać, aby utrzymać ten narząd w dobrej formie. Przykładem takich działań jest choćby aktywne rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku. Można także dużo czytać, grać w karty lub układać skomplikowane puzzle.

Warto nadmienić, że na obecnym rynku znajduje się wiele płatnych programów, jakie mają służyć treningowi mózgu. Programy te niestety dość często zawierają obietnice, których nie mogą dotrzymać. Nie ma więc potrzeby, żeby w nie inwestować.

Swój mózg równie dobrze ćwiczyć, czytając lub rozwiązując różnego rodzaju zagadki. Odradza się  również częste oglądanie telewizji, ponieważ czynność ta jest pasywna i nie ma pozytywnego działania na stymulację mózgu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here