Placki ziemniaczane
fot.: Pexels.com

Nie da się ukryć, że placki ziemniaczane to jedno z najchętniej jedzonych dań w Polsce. Można je śmiało porównać do tradycyjnych pierogów ruskich, puszystych naleśników typu holenderskiego, zdrowej zupy fasolowej lub innych potraw na bazie roślin strączkowych (mp. ciecierzyca, groch, soczewica). To doskonała propozycja dla wszystkich — również dla ciężarnych kobiet oraz pań w okresie laktacji. Niektórzy sądzą, że przygotowanie placków ziemniaczanych jest czynnością dość trudną. W praktyce jednak okazuje się, że receptura ta jest dość prosta i wystarczy trzymać się kilku reguł. Jakich? O tym właśnie zamierzamy opowiedzieć w dzisiejszym artykule. Zachęcamy zatem do lektury!

Placki ziemniaczane — iście polski obiad

Każdy tak naprawdę ma swoją ulubioną wersję placów ziemniaczanych. W różnych regionach Polski, różnie się je serwuje. Najbardziej znanymi formami są placki podawane z:

  • tłustą śmietaną — niektórzy dokładają do tego wariantu również cukier. Jest to popularne szczególnie w województwach opolskim i dolnośląskim. Słodkie placki ziemniaczane są naprawdę bardzo smaczne i wyjątkowe;
  • sosem mięsnym na pazie dużej ilości pokrojonej papryki — są to tzw. placki po węgiersku. Jedni przygotowują jeden duży placem i polewają go sosem, inni decydują się na usmażenie kilku, znacznie mniejszych placuszków;
  • sosem warzywnym — to doskonała opcja dla wegan i wegetarian;
  • …niczym! Placki ziemniaczane doskonale smakują również w wersji solo, bez żadnych śmietan i sosów.

Niektórzy traktują placki jak wypełniacz, do którego można podać np. gulasz warzywny z ciecierzycy, soczewicy lub fasoli. W takim przypadku można uzyskać pełnowartościowy obiad, który jest dobrym źródłem białka, potasu, żelaza i magnezu. 

Placki ziemniaczane
fot.: Pexels.com

Jakie składniki należy przygotować?

Placki ziemniaczane to bardzo prosta potrwa z mało skomplikowanym składem. Do ich przygotowania będą nam potrzebne następujące produkty:

  • 2 duże, obrane ziemniaki;
  • 1 jajko;
  • 1/3 szklanki bardzo drobno posiekanej białej cebuli;
  • 1 czubata łyżka mąki uniwersalnej;
  • pół łyżeczki soli;
  • pół łyżeczki czarnego pieprzu;
  • dwa starte ząbki czosnku;
  • kilka łyżek oleju rzepakowego. 

Jak wynika z informacji zaprezentowanych powyżej, to polskie danie nie będzie stanowiło szczególnie wielkiego wyzwania nawet dla tych osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z poznawaniem tajników sztuki kulinarnej.

Jak to wszystko przyrządzić?

Skoro już wiemy, jakie składniki są nam potrzebne do tego, aby usmażyć płaski ziemniaczane, to pozostaje jeszcze kwestia samego procesu ich przygotowania. Nie martw się! To również nie jest zbyt trudne. 

Najpierw należy zetrzeć obrane ziemniaki na tarce o małych oczkach. Starte ziemniaki odstawiamy do miski i czekamy, aż na górze zbierze się woda. Delikatnie ją odlewamy. Następnie dodajemy jajko, cebulę, mąkę, sól i pierzy oraz potarty czosnek. Nie można też zapomnieć o proszku do pieczenia (ewentualnie można go zastąpić odrobiną sody oczyszczonej). Przygotowaną mieszankę bardzo dokładnie mieszamy, aż wszystko będzie stanowiło jednolitą masę. 

Na patelni o dużej powierzchni rozgrzewamy olej. Kiedy już będzie on dostatecznie gorący, nieco mniejszej moc palnika. Na patelnie wylewamy odrobinę ciasta i smażymy je przez około dwie minuty na każdą ze stron placka. W efekcie mają one mieć złocisty kolor i lekko chrupiące końce. I… to wszystko! Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak po prostu życzyć Ci smacznego!

Placki ziemniaczane
fot.: Pexels.com

Wskazówki, które ułatwi Ci przygotowanie potrawy

Pamiętaj, że im bardziej potarte ziemniaki, tym lepsze placki. Po starciu ich na tarce można je dodatkowo potraktować blenderem, aby wszystko było drobniejsze. Podobnie z cebulą i reszt a składników — z powodzeniem można je ze sobą zmiksować. 

Placki należy smażyć na mocno rozgrzanym oleju, ale nie ma pełnej mocy palnika, ponieważ mogą się one wówczas mocno przypalić. 

Jeśli chodzi o kwestie praktyczne dotyczące powyższego przepisu, to warto wiedzieć, że w dwóch plackach znajdujemy 187 kalorii, 3 g tłuszczu (1 g tłuszczów nasyconych), 106 mg cholesterolu, 627 mg sodu, 35 g węglowodanów (4 g cukrów, 3 g błonnika), 7 g białka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here