Zupa pomidorowa to absolutna klasyka na polskich stołach. Każdy z nas ją zna i większości odpowiada jej smak. Prawda jest jednak taka, że ta wersji tej konkretnej zupy jest tyle, ilu jest kucharzy. Można przygotować krem z pomidorów z dodatkiem sera mozzarella, ugotować pomidorówkę na tradycyjnym rosole i podawał z ryżem lub makaronem (w niektórych regionach Polski serwuje się ją także z pokrojonymi w kostkę ziemniakami), jak również przyrządzić wywar, wyłowić z niego warzywa, zaprawić koncentratem pomidorowym i śmietaną, a następnie podać właśnie z makaronem. Ile kuchni, tyle możliwości. My jednak chcielibyśmy zaprezentować prosty przepis, który zupełnie zmieni Wasze pojęcie o tym, czym właściwie jest zupa pomidorowa.
Zupa pomidorowa z bazylią i… miętą!
Zupa pomidorowa ma naprawdę wiele oblicz. Wariacji na jej temat są dziesiątki, jeśli nie setki. Jedni do jej przyprawienia używają ziół takich jak majeranek i tymianek, inni stawiają na ziele angielskie i liść laurowy, a jeszcze inni wybierają ostrą paprykę i kurkumę. My natomiast chcielibyśmy dorzucić do tego zestawu nieco mniej oczywistą opcję. O czym konkretnie mowa? Otóż o połączeniu świeżej bazylii i mięty!
Świeżą miętę można kupić w każdym markecie. Obie rośliny drobno siekamy i doprawiamy nimi zupę pomidorową ba końcu. Efekt? Zaskakujący, nieoczywisty, ale również pyszny smak. Takie danie nadaje się zarówno na główny posiłek w trakcie dnia, jak i w formie podwieczorku lub potrawy do zaserwowania podczas przygotowywanego przez siebie przyjęcia.
Nietradycyjna zupa pomidorowa — składniki
Zupa pomidorowa, o której dziś piszemy, jest bardzo łatwa w procesie przygotowania. Lista potrzebnych do jej ugotowania składników pozostaje krótka. Większość tych produktów z pewnością każdy z nas posiada w swojej kuchni.
Potrzebne nam będą:
- 2 puszki pokrojonych pomidorów w puszce lub 1 kg świeżych, obranych ze skórki pomidorów;
- 200 ml śmietany 30%;
- garść posiekanej mięty;
- garść posiekanej bazylii;
- przyprawy: majeranek, ziele angielskie, kurkuma, pieprz, sól, papryka wędzona i liść laurowy;
- 1,5 l bulionu warzywnego;
- pokrojony ser feta.
Jak widać, przepis ten ma włoskie korzenie. Zupa pomidorowa jest rozgrzewająca i zarazem łagodna w smaku. Jej walory docenią zarówno dorośli, jak i dzieci.
Jak to wszystko przygotować?
Zupa pomidorowa z naszego przepisu ma nie tylko nieskomplikowany skład, ale także jest niezwykle prosta, jeśli chodzi o jej przygotowanie.
Najpierw należy ugotować bulion warzywny. Nie ma w tym przypadku żadnych wytycznych. Powinien on być po prostu taki, jaki lubimy. Następnie na patelni przysmażamy pomidory. Dodajemy do nich przyprawy i dusimy razem przez chwilę. Można także dodać odrobinę oliwy z oliwek. Do bulionu warzywnego przekładamy tak przyrządzony koncentrat i gotujemy wszystko razem przez około 10 minut.
W tym czasie siekamy bazylię i miętę, a ser feta kroimy na drobną kosteczkę. Gdy zupa pomidorowa się zagotuje, przekładamy ją do blendera kielichowego i mielimy na gładką masę. Na tym etapie można dodać także świeży czosnek. Wlewamy słodka śmietankę i blindujemy całość jeszcze przez chwilę. Na końcu doprawiamy świeżymi ziołami i podajemy z serem feta.
Z czym podawać?
Jak już wspomnieliśmy w powyższym akapicie, ta konkretna zupa pomidorowa powinna być serwowana ze świeżymi ziołami i pokrojonym w kostkę serem feta. Dodatkowo można pokusić się o dodatek w postaci ulubionego pieczywa lub groszku ptysiowego. Jednak warto zaznaczyć, że danie samo w sobie z pewnością jest w stanie zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających smakoszy.
Jak wynika z informacji zaprezentowanych powyżej, cała ta receptura nie jest jakość szczególnie skomplikowana. Zupa ta doskonale nadaje się na letnie dni — smakuje świetnie nie tylko, gdy jest ciepła, ale także w wersji na zimno. Ta włoska wariacją na temat polskiej potrawy jest naprawdę bardzo dobra i przede wszystkim wartościowa.