Holistyczna pielęgnacja skóry

Często słyszy się o holistycznym podejściu do niektórych spraw – chociażby związanych z naszym zdrowiem czy urodą. W artykule wyjaśniamy: co to właściwie oznacza, na czym polega holistyczna pielęgnacja skóry i jakie może dać efekty.

Zadbane i młodo wyglądające ciało to marzenie chyba każdego. Chcąc skutecznie zatroszczyć się o stan swojej skóry, warto podejść do tej kwestii bardziej całościowo. Przede wszystkim trzeba być świadomym, że pielęgnacja skóry to nie tylko używanie odpowiednich kosmetyków, ale znacznie więcej. To także m.in. higiena, styl życia, zdrowe odżywianie i komfort psychiczny. Dlatego polecamy zapoznać się bliżej z ideą holistycznego dbania o swoją urodę.

Holistycznie – czyli jak?

Słowo „holistyczny” brzmi dość tajemniczo, jednak oznacza nic innego jak „całościowy”, „kompleksowy”. Wywodzi się od holizmu – filozoficznego poglądu, który głosi, że wszystkie zjawiska we wszechświecie tworzą całościowe układy. Dość znane jest np. pojęcie medycyny holistycznej, zakładającej, że stan umysłu, ducha i ciała tworzą jedność i mają na siebie wzajemny wpływ. Zgodnie z takim podejściem zdrowie może zapewnić tylko odpowiedni balans między tymi trzema elementami. Leczenie pacjenta powinno zatem obejmować cały organizm, a nie tylko chorą część. Holizm znajduje zastosowanie także w innych dziedzinach, np. w kosmetyce.

Holistyczna pielęgnacja ciała

Co holistyczne podejście oznacza w kontekście pielęgnacji ciała? Praktycznie to samo, co w medycynie. Z tą różnicą, że nie chodzi tutaj o choroby organizmu, ale kwestie związane z naszym naturalnym pięknem. Mowa o ogólnym stanie i wyglądzie skóry, włosów czy paznokci. Uświadamia nam, że nasza uroda zależy tak naprawdę od wielu czynników. Są to nie tylko geny czy używanie odpowiednich kosmetyków, ale również aspekty związane z naszym trybem życia. Mowa tutaj np. o aktywności fizycznej, dobrym odżywianiu, właściwej regeneracji organizmu oraz kondycji psychicznej. Kompleksowe zadbanie o wszystkie te elementy to właśnie holistyczna pielęgnacja ciała, która pozwala skuteczniej zachować jego zdrowy wygląd oraz zapobiega procesom starzenia się. Krótko mówiąc, sprawia, że czujemy się w swoim ciele dobrze.

Na czym polega holistyczna pielęgnacja skóry?

Jak całościowo zadbać o swoją skórę, aby długo wyglądała młodo i pięknie? Na holistyczną pielęgnację składają się następujące elementy:

  • Używanie dobrze dobranych kosmetyków. Ich skład i właściwości powinny być dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb, np. typu cery. Sucha skóra będzie wymagała stosowania innych kosmetyków niż trądzikowa.
  • Masaż twarzy. Ten prosty zabieg, który możemy wykonywać samodzielnie, wbrew pozorom może zdziałać cuda! Poprawia wygląd skóry, zmniejsza napięcie mięśniowe, a do tego wspaniale relaksuje.
  • Odpowiednia długość i jakość snu. Regeneracja organizmu przekłada się nie tylko na nasze samopoczucie, lecz także kondycję skóry. Według specjalistów optymalna długość snu dla dorosłej osoby to od 7 do 9 godzin.
  • Zbilansowana dieta. Zdrowe odżywianie to również zdrowo wyglądająca skóra. Pamiętajmy zatem o spożywaniu pełnowartościowych posiłków, bogatych w potrzebne nam witaminy, minerały i inne składniki odżywcze.
  • Nawadnianie organizmu. Spożywanie odpowiedniej ilości wody (najlepiej min. 2 litrów dziennie) zwiększa nawilżenie skóry od środka. Niedobór płynów powoduje, że skóra wygląda starzej – jest ściągnięta i wysuszona, a do tego towarzyszy jej uczucie napięcia.
  • Aktywność fizyczna. Dobra ogólna kondycja całego organizmu to także zdrowszy wygląd skóry. Ponadto ruch poprawia krążenie krwi, dzięki czemu tlen dociera do wszystkich komórek. To z kolei zapobiega powstawaniu zaskórników oraz zmarszczek.
  • Unikanie stresu. Niestety stres bardzo często uwidacznia się na skórze. Osłabia jej funkcje ochronne, powodując przyspieszenie procesów starzenia i większą podatność na podrażnienia i powstawanie stanów zapalnych.

Witalność i promienny wygląd skóry to nie tylko zasługa kosmetyków. Codzienna pielęgnacja powinna być wspomagana poprzez zdrowe nawyki związane z dietą, aktywnością fizyczną, snem itd. Dbajmy o siebie kompleksowo, aby móc jeszcze bardziej podkreślić swoje naturalne piękno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here