style ogrodowe
fot.: Pexels.com

Style ogrodowe to naprawdę ciekawy temat, który coraz częściej jest brany na tapetę przez świeżo upieczonych właścicieli domów. Warto zastanowić się nad tym, która stylistyka pasuje nam najbardziej i poznać jej główne założenia. Sposób urządzenia ogrodu w swoisty sposób wyraża naszą osobowość, podobnie zresztą jak w przypadku aranżacji wnętrz. 

Style ogrodowe — jak znaleźć ten odpowiedni dla siebie?

Każdy, kto planuje założyć swój własny ogród, powinien najpierw zweryfikować swój własny gust odnośnie do stylów założeń zielonych. Nie jest to wcale tak proste, jak pozornie mogłoby się wydawać. Często proces ten sprawia trudności nawet profesjonalistom — ogrodnikom lub architektom krajobrazu. W końcu każda estetyka ma swoje cechy charakterystyczne, występują w niej różne gatunki roślin oraz części architektury ogrodowej. Tymi ostatnimi mogą być altanki, ławki, oczka wodne i miniaturowe latarnie, a także baseny i place zabaw dla dzieci. 

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję co do tego, jakie drzewa, kwiaty i krzewy chcesz posadzić w swoim zielonym zagajniku, musisz określić to, jak zamierzasz korzystać z ogrodu. Dla jednych jest to miejsce typowo wypoczynkowe, gdzie popołudniami można zażywać kąpieli słonecznych oraz organizować grille dla znajomych,  a wieczorami spędzać czas przy romantycznym oświetleniu, inni zaś wolą przeznaczyć ten teren pod uprawę ulubionych warzyw i owoców. Preferencje w tym przypadku dyktują to, jakie style ogrodowe sprawdzą się w tym przypadku najlepiej. 

Najpopularniejsze style ogrodowe — nowoczesność pełną parą

Ogrody nowoczesne to przede wszystkim przejrzystość, minimalizm i geometryczny układ roślin oraz elementów architektury (altany, ławki, latarnie, sadzawki). Nietrudno się zorientować, iż w tak zaprojektowanej przestrzeni panuje ład i porządek. 

Wszystko to dzięki temu, że w nowocześnie zaaranżowanych ogródkach przestrzega się jednej, acz niezwykle prostej zasady, która brzmi: „Im mniej, tym lepiej”. 

W takich miejscach dość często można spotkać się również z dużymi tarasami, a nawet basenami. Większość ewentualnych budowli w takim ogrodzie jest utrzymana w stonowanych, eleganckich kolorach. Zwykle są one wykonane z drewna, tworzywa sztucznego, czerwonych cegieł, naturalnych kamieni, metalu lub szkła. 

style ogrodowe
fot.: Pexels.com

Cechy charakterystyczne dla ogrodu angielskiego

Jeśli chodzi o style ogrodowe, to jednym z tych, które wzbudzają największe zainteresowanie wśród społeczeństwa, jest stylistyka angielska. Ma ona wyjątkowo romantyczny charakter i wzbudza naturalne skojarzenia z czymś rustykalnym i pachnącym wiejską atmosferą. 

Ogrody angielskie to przede wszystkim:

  • uporządkowana przestrzeń,
  • moc wielobarwnych kwiatów,
  • przyjemna woń roślin,
  • dużo tajemniczych zakątków,
  • swobodne nasadzenie krzewów.

Pomiędzy roślinami w ogrodzie angielskim pozostawia się sporą przestrzeń. Dzięki temu nawet niewielkie tereny zielone wydają się nieco bardziej obszerne. 

style ogrodowe
fot.: Pexels.com

Ogrody japońskie — mała Azja w zasięgu ręki

Jeśli mowa o tym, które style ogrodów cieszą się największą popularnością, to nie można zapomnieć o estetyce japońskiej, która jest absolutnie perfekcyjna. Nic w takiej przestrzeni nie jest dziełem przypadku. Położenie każdego elementu architektonicznego, a także układ posadzonych kwiatów, krzewów i drzew został wcześniej przeanalizowany i zaprojektowany. 

Japońskie ogrody wydają się idealne i stanowią prawdziwą oazę dla spragnionej spokoju duszy. Wiele części w tak zaaranżowanych terenach zielonych posiada swoją własną, wyjątkową symbolikę. Na przykład kamienie oznaczają niezmienność, woda to alegoria życia, a rośliny zimozielone symbolizują nic innego, jak długowieczność. 

Główną zaletą ogrodu japońskiego jest fakt, iż można go piękne zaaranżować nawet na bardzo małej powierzchni. Wszystko dlatego, że wypełniające go rośliny to przede wszystkim niewysoki drzewostan i płożące się krzewy. Najczęściej sadzone w takich miejscach są klony palmie, drzewka bonsai oraz inne kwiaty o fantazyjnych kształtach. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here