Jak prawidłowo biegać
fot.: Pexels.com

O dobrej formie biegowej znacznie łatwiej jest mówić, niż ją zrobić. Nie każdy ma dostateczne pojęcie o mechanice dotyczącej naszych kości, mięśni i stawów. Jak prawidłowo biegać? Takie pytanie pojawia się bardzo często na forach internetowych dla osób pozostających aktywnymi fizycznie. Otóż okazuje się, że to wszystko wcale nie jest tak proste, jak pozornie mogłoby się to wydawać.

Bardzo dużo w zakresie tego konkretnego tematu zależy od siły i elastyczności tkanek mięśniowych ćwiczącego. Oczywiście nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób zbudowane jest ciało danej osoby. Co jeszcze zasługuje na uwagę? Tutaj Was zaskoczymy! Prawidłowa technika biegu jest powiązana również ze sposobem odżywiania. Jeśli nasza codzienna dieta to głównie fast foody, takie jak pizza i meksykańskie przekąski lub smażone ciasto naleśnikowe, to organizm niestety nie będzie sobie właściwie radził ze wszelkim wysiłkiem.

Jesteś tym, co jesz!

Aby móc w pełni cieszyć się wykonywaną aktywnością fizyczną, trzeba się właściwie odżywiać. Co to oznacza? Głównie to, że w naszym codziennym jadłospisie nigdy nie powinno zabraknąć białka, potasu, żelaza, magnezu, a także witamin oraz innych cennych minerałów. Warto więc uwzględniać w swojej diecie różnego rodzaju warzywa, w tym również rośliny strączkowe (soja, ciecierzyca, soczewica, fasola), ziarna i pestki, orzechy i wiele więcej. 

Kiedy już nasze ciao jest odżywione w odpowiedni sposób, nie pozostaje nam nic innego, jak poznać tajniki dotyczące samej techniko biegania. Szczegóły dotyczące tego tematu wyjaśniamy w poniższych akapitach. 

Jak prawidłowo biegać
fot.: Pexels.com

Jak prawidłowo biegać?

Ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na sposób poruszania się naszych kończyn podczas biegu. To bardzo ważna kwestia nawet wtedy, gdy nie zajmujesz się tego typu aktywnością fizyczną zawodowo. Wiedząc nie na temat tego, jak prawidłowo biegać, wciąż możemy oddawać się ulubionemu sportowi, jednak jednocześnie w znaczący sposób zmniejszając wysiłek i zwiększając swoją wydolność.

Innymi słowy — im lepsza jest Twoja forma, tym łatwiejsze okaże się bieganie. Dzięki poznaniu teoretycznej strony biegania możesz mocno opóźnić moment, kiedy zaczniesz odczuwać duże zmęczenie. Chociaż naturalna mechanika każdego z nas jest inna, to istnieje kilka zasad, które mogą zapewnić nam odpowiednią postawę podczas ćwiczeń, od stóp do głów.

Ułożenie głowy podczas biegu

Wiele osób myśli, że bieganie dotyczy jedynie dolnych części ciała. Okazuje się jednak, że technikę biegu, należy opracować biorąc pod uwagę zarówno głowę, ramiona, dłonie, jak i ręce i stopy.

Istotne jest, aby podczas ruchu nie patrzeć na swoje stopy. Zawsze należy spoglądać przed siebie. Jak prawidłowo biegać? Przede wszystkim nie schylając brody ani w dół ani w górę. Od tego odruchu trzeba się powstrzymać nawet wtedy, kiedy dopada nas mocne zmęczenie. 

To bardzo ważne, że oczy mogą patrzeć praktycznie wszędzie, ale skupione spojrzenie pomaga utrzymać właściwą postawę, jaka pozwala utrzymać szyję we właściwej linii z kręgosłupem.

Jak prawidłowo biegać
fot.: Pexels.com

A co z ramionami?

W dzisiejszym świecie spędzamy tak dużo czasu przy naszych biurkach i telefonach, gdzie nasza sylwetka jest zazwyczaj przygarbiona, że podczas biegania wręcz powinniśmy zadbać o poprawną postawę ciała. Ramiona podczas ćwiczeń tego typu muszą być odciągnięte tak, aby móc odnieść wrażenie, że wciskami ołówek pomiędzy nasze łopatki. Kiedy znów zaczynami przybierać zgarbioną pozycję, ponownie prostujemy plecy — dzięki temu będzie nam nie tylko wygodniej, ale również nasz bieg stanie się szybszy, a mu sami wytrzymalsi. 

Idealnie byłoby wtedy, gdyby ramiona  podczas biegu poruszały się niezależnie od tułowia i pozostawały naprzeciw siebie. Kiedy więc robisz prawy krok do przodu, lewe ramię musi również skierowane w tę samą stronę. Z kolei prawe ramię wówczas zostaje cofnięte, podobnie jak lewa noga. W trakcie biegu często napinamy różne partie mięśni, w tym także te znajdujące się w okolicy ramion.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here