Oczekiwanie przyjścia na świat swojego dziecka to naprawdę piękny okres w życiu kobiety. Jednocześnie jest to czas, kiedy trzeba w szczególny sposób dbać o swoje własne zdrowie i tym samym troszczyć się o prawidłowy rozwój płodu. W trakcie trwania ciąży należy dostarczać organizmowi wiele istotnych witamin i minerałów — takich jak np. magnez, potas, żelazo i białko. Jak tego dokonać? Jest to możliwe głównie dzięki dobrze zbilansowanej diecie, która obfituje w zielone warzywa oraz fasolę, ciecierzycę, soczewicę, a także inne rośliny strączkowe i warzywa oraz cenne źródła wapnia. Czy to wszystko, jeśli chodzi o zalecenia w ciąży? Absolutnie nie! Stworzyliśmy listę, która obejmuje również inne wytyczne!
Zalecenia w ciąży — przyjmij szczepionkę na grypę
Jeśli chodzi o najważniejsze zalecenia w ciąży, to jednym z nich jest konieczność przyjęcia szczepionki przeciwko grypie. Powinnaś zatem przyjąć takie remedium, o ile ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych lub zgłoszonych przez producenta.
Substancja podawane w zastrzyku nie jest żywym wirusem. Oznacza to, iż nie można zarazić się grypą poprzez przyjęcie szczepionki. Pamiętaj jednak, że zachorowanie na grypę podczas ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych (jest ono znacznie wyższe niż w przypadku kobiet, które również przechodzą grypę, ale nie oczekują potomstwa). Co to wszystko oznacza? Głównie to, iż szczepionka ochroni Cię i rozwijający się w Twoim brzuchu płód.
Zacznij uprawiać jogę
Niektóre rodzaje ćwiczeń rzeczywiście są odradzane kobietom spodziewającym się dziecka. Chodzi w tym przypadku miedzi innymi o bikram oraz tzw. jogę gorącą. Jednak inne rodzaje jogi są jak najbardziej wskazane. Poszukuj prenatalnych i delikatnych zajęć jogi, które są przeznaczone dla przyszłych mam. Instruktorzy na tych zajęciach będą wiedzieć, które pozy są najlepsze i najbezpieczniejsze, a których należy unikać. Jeśli chodzi o zalecenia w ciąży, to aktywność fizyczna jest jednym z nich.
Jeśli nie uprawiałaś jogi, zanim zaszłaś w ciążę, skonsultuj się ze swoim lekarzem przed zapisaniem się na zajęcia. Prawdopodobnie nie będzie ku temu żadnych przeciwwskazań, ale najlepiej jest omówić ewentualne ryzyko i obawy ze specjalistą.
Zalecania w ciąży — jedz owoce morza
Owoce morza to doskonałe źródło witamin i minerałów. Chodzi w tym przypadku między innymi o zdrowe dla serca kwasy tłuszczowe omega-3, cynk oraz żelazo. To wszystko jest niesamowicie ważne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Należy jednak pamiętać, iż niedogotowane lub surowe owoce morza mogą powodować pewne problemy.
Owoce morza mogą przenosić szkodliwe bakterie i wirusy, które są eliminowane po dokładnym ugotowaniu. Ponadto kobiety w ciąży powinny unikać surowych ryb i oraz tych gatunków, które zawierają dużo rtęci. Jako przykłady takich należy wymienić:
- rekin;
- miecznik;
- płytecznik;
- makrela królewska.
Jaki z tego wniosek? Jedz różnorodne owoce morza, aby zapobiec możliwości skoncentrowania się minerałów pochodzących z jednego rodzaju ryb.
Kontroluj przyrost tkanki tłuszczowej
Słynna rada „jedz za dwoje” nie jest dla przyszłych matek usprawiedliwieniem jedzenia wszystkiego, na co tylko mają one ochotę. Kobiety w ciąży muszą do sprawy codziennego jadłospisu podchodzić strategicznie. Chodzi między innymi o ustalenie tego, jakie produkty powinny znaleźć się w diecie, a także ile kalorii najlepiej jest przyswajać w trakcie jednego dnia.
Zbyt szybkie przybieranie na wadze w okresie ciąży może wyrządzić dziecku więcej szkody, niż pożytku. W trakcie pierwszego trymestru ciężarna potrzebuje tylko około stu ponadprogramowych kalorii dziennie, aby realnie wesprzeć rozwijający się w jej brzuchu płód. W trzecim trymestrze ta dodatkowa liczba kalorii jest bliższa 300 do 500 na dobę.
Jak wynika z informacji zaprezentowanych powyżej, ciąża jest dość wymagającym czasem. Jednocześnie oczekiwanie na dziecko to wiele pięknych chwil. Warto o tym pamiętać przez całe 9 miesięcy.