Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Jednak zanim na świat przyjdzie Twoja pociecha, jesteś zobowiązana, aby pomóc mu rosnąć w zdrowym środowisku.
Stworzyliśmy listę zaleceń i zakazów dotyczących ciąży. Mamy nadzieję, że rzuci to trochę światła na to, o co powinnaś się martwić, a na co naprawdę nie musisz zwracać uwagi.
Ciąża? Po pierwsze suplementacja witamin
Zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały to najlepszy sposób na dostarczenie organizmowi wszystkich ważnych dla zdrowia składników odżywczych. Są one niezbędne, aby wspierać rozwój dziecko. Ciąża jest jednak na tyle trudnym okresem, że właściwie opracowany jadłospis może okazać się niewystarczający.
Podczas oczekiwania potomstwa, kobiety potrzebują wyższy dawek dawkach minerałów, takich jak:
Wymienione powyżej substancje wspomagają prawidłowy rozwój płodu i możliwie mocno eliminują możliwość wystąpienia wad wrodzonych.
Warto także przyjmować tłuszcze omega-3, które są istotne dla właściwego rozwijania się mózgu Twojego dziecka.
Należy jednak pamiętać również o tym, iż niektóre witaminy w większych dawkach mogą okazać się szkodliwe dla dziecka.
Poświęcaj dużo czasu na sen
Zmiany zachodzące w obrębie hormonów, stres i uczucie niepokoju, mogą sprawić, iż sen podczas ciąży będzie miał gorszą jakość niż dawniej. Ciąża jest wymagająca dla organizmu kobiety, szczególnie w ostatnim trymestrze. Wszystko to oznacza, że ciężarna powinna poświęcać naprawdę dużo czasu na wypoczynek.
Jeśli tego potrzebujesz, utnij sobie szybką drzemkę. Kiedy czujesz się zmęczona, po prostu śpij, ponieważ Twoje ciało najzwyczajniej w świecie tego potrzebuje.
Najlepiej będzie, jeśli będziesz przesypiała 7-9 godzin. Zmęczenie, które odczuwasz to znak, że Twój organizm potrzebuje więcej odpoczynku. W żadnym wypadku nie ignoruj tych potrzeb.
Nie stroń od ćwiczeń fizycznych
Czasy, kiedy ciąża powodowała, że kobiety unikały wszelkiego wysiłku, już dawno minęły. Obecnie zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, jak ważne się różnego rodzaju ćwiczenia. Ruch ma znacznie zarówno dla dobrego samopoczucia mamy, jak i jej dziecka.
Regularne ćwiczenia są w stanie pomóc w walce z licznymi problemami, które występują podczas ciąży. Mowa jest w tym przypadku między innymi o kwestiach takich jak:
- bezsenność;
- ból zlokalizowany w mięśniach;
- nadmierny przyrost masy ciała;
- wahania nastroju.
Jeśli zanim zaszłaś w ciążę, byłaś aktywna fizycznie, to w żadnym wypadku nie rezygnuj z ruchu. Skonsultuj się z lekarzem o ewentualnych zmianach, jakie powinnaś wprowadzić do swojej codzienności. Ma to szczególne znaczenie w drugim i trzecim trymestrze.
Nie pal tytoniu
Niemowlęta urodzone przez kobiety, podczas ciąży paliły papierosy, są na znacznie większe trudności w uczeniu się, niż dzieci, których matki nie sięgały po wyroby tytoniowe.
Dzieci, które w okresie płodowym miały kontakt z dymem tytoniowym częściej próbują palić w młodym wieku i z tego powodu wcześniej stają się regularnymi palaczami. Wszystkiemu winne jest fizjologiczne uzależnienie od nikotyny.
Nie jedz surowego mięsa
Spożywanie surowego i niedogotowane mięsa może nieść ze sobą ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi przez żywność. Mowa jest między innymi o schorzeniach takich jak listerioza i toksoplazmoza. Takie działanie zwiększa także prawdopodobieństwa wystąpienia zatrucia pokarmowego.
Wyżej wymienione stany mogą być bezpośrednią przyczyną poważnych, a niekiedy nawet zagrażających życiu problemów zdrowotnych. Niektóre z nich prowadzą do wystąpienia istotnych wad wrodzonych u dziecka, lub doprowadzić do poronienia płodu. Co z tego wynika? Otóż to, że każdorazowo powinnaś upewnić się, iż spożywane przez Ciebie jajka i mięso, zostały porządnie ugotowane.
Jak widać, ciąża jest wymagającym czasem w życiu kobiety. Jednocześnie ten okres to jeden z najpiękniejszych, jakie można przeżyć.