Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób założyć ogród warzywny? Stawiasz właśnie swoje pierwsze kroki w uprawie roślin i chciałbyś poznać kilka sprawdzonych rad innych osób? Jeśli na którekolwiek z wyżej postawionych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to nie mamy wątpliwości, iż ten artykuł został napisany właśnie dla Ciebie? Sprawdź, jak wygląda proces zakładania warzywniaka od kuchni, poznaj podstawy uprawy i dowiedz się kiedy i jakie sadzonki należy sadzić.
Ogród warzywny — podstawy
Jeśli do tej pory nie miałeś okazji, aby spróbować smaku świeżych warzyw z ogrodu (naprawdę wiele osób tego nie robiło!), to najwyższy czas to zmienić. Rozwiązanie to powinno zostać szczególnie docenione przez osoby aktywne fizycznie, prowadzące zdrowy tryb życia i kobiety w ciąży. Jesteśmy przekonani, że zachwycisz się słodkimi pomidorami, soczystymi paprykami oraz ziemniakami z własnej uprawy. Nie ma absolutnie nic lepszego niż prywatny ogród warzywny, w którym nie używa się pestycydów i innych chemicznych substancji.
Na początku ilość pracy może wydać się zniechęcająca, ale ogrodnictwo to w rzeczywistości bardzo satysfakcjonujące hobby. W tym artykule omówimy podstawy ogrodnictwa warzywnego. W jaki sposób wybrać odpowiednie miejsce dla swojej uprawy? Jak stworzyć ogród warzywny o odpowiedniej wielkości i jak wybrać odpowiednie warzywa?
Jeśli chodzi o lokalizację warzywniaka, to warto pamiętać o tym, aby rośliny:
- powinny znajdować się w nasłonecznionym miejscu — większość warzyw potrzebuje minimum 6 godzić bezpośredniego światła słonecznego w ciągu doby;
- muszą zostać posadzone w wilgotnej, dobrze przepuszczalnej glebie;
- znajdowały się w stabilnym środowisku — należy pamiętać, aby warzywa i kwiaty nie były narażone na silne wiatry.
Jak widać, ogród warzywny w teorii wcale nie jest aż tak trudny. Wystarczy poznać kilka istotnych szczegółów i właściwie można rozpoczynać zakładanie własnej uprawy.
Wybór warzyw — informacje praktyczne
Osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie ogrodnictwa, powinny wybierać warzywa mało wymagające i łatwe w uprawie. Na początku dobrze jest ustalić, jakie rośliny będą miały możliwość właściwego wzrostu w Twojej okolicy. Pamiętaj, że jeśli mieszkasz gdzieś, gdzie zazwyczaj są upały, to flora przyzwyczajona do zimnych warunków praktycznie nie będzie miała żadnych szans na przetrwanie.
Oto 10 gatunków warzyw, które są odpowiednie dla początkujących ogrodników:
- sałata;
- zielona fasola;
- ciecierzyca;
- soczewica;
- inne rośliny strączkowe;
- rzodkiewka;
- pomidory (cenne źródło potasu);
- cukinia (można ją ugotować po tajsku, w mleku kokosowym);
- papryka;
- fasola;
- buraki;
- marchewka;
- szpinak i jarmuż;
- groch.
Pamiętaj jednak, aby nigdy nie sadzić więcej, niż realnie dasz radę zjeść. Marnowanie żywności jest w dzisiejszym świecie naprawdę złą praktyką. Miej również na uwadze fakt, iż o swój ogród warzywny będziesz musiał dbać przez cały sezon wegetacyjny. Jeśli więc planujesz wyjazd na wakacje latem, to nie zapominaj, że pomidory oraz cukinii właśnie wtedy zaliczają okres wzrostu i będą potrzebowały tego, aby otoczyć je właściwą opieką. Prywatna uprawa daje oczywiście wiele przyjemności, jednak pozostaje ona również obowiązkiem.
Co warto wiedzieć o sadzeniu?
Jeśli po prostu uprawiasz dwie lub trzy sadzonki pomidora, proces ten jest dość łatwy. Jednak jeśli planujesz zakładanie pełnego ogrodu warzywnego, musisz wziąć pod uwagę kwestie takie jak miejsce sadzenia oraz czas wykonania tej czynności.
Istnieją warzywa sezonowe, które rosną wiosną (np. sałata, szpinak) oraz jarzyny, na które sezon sadzenia przypada dopiero na okres, gdy gleba jest już dostatecznie rozgrzana (np. pomidory, papryka). Niektóre elementy flory sadzi się tuż po wystąpieniu wiosennych przymrozków.
Wysokie warzywa (takie jak fasolka szparagowa lub słodka kukurydza) sadzi się w północnej części ogrodu, aby nie zacieniały krótszych roślin. Wszelki cień w swojej zielonej przestrzeni warto zachować dla małych warzyw sezonowych.
Jak widać, ogród warzywny jest ciekawym wyzwaniem. Jednocześnie jednak opanowanie podstawowej wiedzy na temat uprawiania roślin nie jest szczególnie trudne. Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny!