dieta dla sportowca
fot.: Pexels.com

Ze względu na to, że organizmy sportowców są narażone na wysoki poziom stresu, prawidłowe odżywianie jest w ich przypadku niezwykle ważne. Najbardziej skutecznym sposobem wdrożenia w życie zdrowych nawyków, jest kierowanie się zasadą: skup się na pięciu podstawowych grupach żywności: owocach, warzywach (również strączkowych, np. fasoli, ciecierzycy i soczewicy. Istotne są również warzywa zielonolistne), białku, zbożach i nabiale. Dzięki temu będzie można zadbać o właściwą liczbę składników odżywczych w codziennej diecie. Oczywiście najlepszym wyjściem w tym przypadku jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy dietetyka. Poniżej zaprezentowaliśmy kilka propozycji dotyczących tego, jak powinna wyglądać dieta dla sportowca.

Kilka słów na temat ziaren

Pełnoziarniste produkty powinny być traktowane jako priorytet, jeśli chodzi o zagadnienie, jakim jest dieta dla sportowca. Wszystko ze względu na fakt, iż ziarna zawierają większą ilość witamin, minerałów i błonnika pokarmowego, niż na przykład pieczywo wyprodukowane z białego lub rafinowanego zboża.

Źródła te obfitują w węglowodany, witaminy, minerały i błonnik. Substancje te z kolei zapewniają dużo siły, jaka może się przydać podczas intensywnej aktywności i późniejszej regeneracji. W zależności od tego, ile czasu spędzamy w ruchu, produkty spożywcze o wysokiej zawartości skrobi należy spożywać w ilościach adekwatnych do wysiłku. Jeśli nie potrafisz tego zbilansować samodzielnie, to najlepiej będzie, jeśli skonsultujesz się w tej sprawie z lekarzem lub innym specjalistą. 

dieta dla sportowca
fot.: Pexels.com

Dieta dla sportowca — owoce i warzywa

Dieta sportowca powinna obfitować w warzywa i owoce. Tak naprawdę to właśnie one zawsze muszą zajmować połowę objętości talerza. Dostarczają one wielu węglowodanów, witamin, minerałów, błonnika pokarmowego, wody i rozmaitych przeciwutleniaczy, które działają wspólnie po to, aby służyć jako energia, nawodnienie, wspomaganie procesów trawiennych oraz regeneracji organizmy i zapobiegania ewentualnym urazom.

Jedna porcja owoców i warzyw bogatych w skrobię (np. kukurydza, groszek i ziemniaki) to najczęściej objętość jednej lub dwóch zaciśniętych pięści. 

Białko i produkty mleczne

Kompletne źródła białka to takie, które zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, jakich ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Aminokwasy te służą jako budulec kilku istotnych funkcji w naszym ciele. Mowa jest o kwestiach takich jak budowa komórek, utrzymanie mięśni w dobrej kondycji oraz rozmaite reakcje chemiczne. Białka zwierzęce są właściwym źródłem, jednak pewne kombinacje białek pochodzenia roślinnego mogą także zapewnić odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych aminokwasów.

Chude białka pochodzenia zwierzęcego (na przykład drób i ryby), powinny być traktowane jako jeden z priorytetów, podczas opracowywania kwestii, jaką jest dieta dla sportowca. 

Jeśli chodzi natomiast o mleko i produkty mleczne, to warto wiedzieć, że jest to grupa pokarmów pełna wapnia, pełnowartościowych białek, potasu i węglowodanów,

Ta kombinacja składników odżywczych pozwala na produkcję energii, eliminuje skurcze, wspomaga proces regeneracji mięśni, a także wspiera siłę kości.

Ważne jest natomiast, aby osoby aktywne fizycznie spożywały codziennie przynajmniej 2-3 filiżanki niskotłuszczowego mleka krowiego lub wzbogaconych napojów roślinnych, jogurtów i serów.

dieta dla sportowca
fot.: Pexels.com

Dieta dla sportowca — co jeszcze warto wiedzieć?

Właściwie zbilansowana dieta niejedno ma imię. Jadłospis może być bardzo elastyczny i tym samym w pełni dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji smakowych oraz prowadzonego przez Ciebie stylu życia.

Pamiętaj jednak, iż najważniejsze jest to, aby mieszać ze sobą wszystkie wymienione powyżej grupy żywności. Zawsze obserwuj rekcje swojego ciała, dzięki temu w przyszłości będziesz mógł lepiej dobrać dla niego sposób odżywiania. 

Jak widać, dieta dla sportowca jest znacznie mniej skomplikowanych zagadnienie, niż pozornie mogłoby się wydawać. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here