rośliny ozdobne
fot.: Pexels.com

Rośliny ozdobne to jeden z tych tematów, które wracają co roku, wraz z chwilą zaprezentowania nowych trendów wnętrzarskich. Projektanci zachęcają do ozdabiania swoich mieszkań i domów zielenią. W końcu grono naukowe już dawno udowodniło, że mają one pozytywny wpływ na jakość ludzkiego samopoczucia. Ich obecność doceniają zarówno dorośli, jak i dzieci. Rodzice jednak muszą pamiętać, iż niektóre rośliny są trujące, w związku z czym nie mogą się one znajdować w bezpośrednim zasięgu najmłodszych członków naszego społeczeństwa. Jakie gatunki zatem zasługują na solidną porcję uwagi? Jest ich wiele, jednak dziś chcemy zaprezentować zalety aloesu. 

Rośliny ozdobne — uprawa aloesu

Aloes to nie tylko ciekawa opcja, jeśli chodzi o rośliny ozdobne, ale również gatunek prezentujący wiele cennych właściwości leczniczych. Może być on uprawiany w domu, w zwykłych doniczkach. Co warto wiedzieć na temat aloesu? Otóż przede wszystkim to, że jest to jedna z nielicznych roślin, które są jednocześnie wysoce efektowne pod względem estetycznym i dość proste, jeśli chodzi o proces pielęgnacji.

Aloes drzewiasty, nazywany również aloesem zwyczajnym ma sztywne liście, na których brzegach widać niewielki ząbki. Są one zielone i przypominają nieco egzotyczne agawy. 

rośliny ozdobne
fot.: Pexels.com

Liście aloesu zawierają w sobie miąższ, który jest bogaty w:

 • witaminy (A, C, E i z grupy B),
 • potas,
 • wapń, 
 • magnez,
 • fosfor,
 • siarkę,
 • cynk,
 • molibden,
 • miedź,
 • inne sole mineralne,
 • kwas: bursztynowy i cynamonowy,
 • wielocukry,
 • glikoproteidy,
 • stymulatory biogenne.

Jak wynika z wyżej zaprezentowanych informacji, rośliny ozdobne, takie jak aloes to prawdzie bogactwo cennych witamin i minerałów. Co więcej, aloes jest po prostu bardzo ładny, przez co można go w ciekawy sposób zaaranżować w pomieszczeniach. Będzie się on doskonale prezentował zarówno we wnętrzach minimalistycznych, jak i industrialnych i skandynawskich. Jest on też odpowiednią propozycją dla amatorów stylistyki rustykalnej i prowansalskiej. Pamiętajmy, że podczas urządzania swojego mieszkania lub domu, jedynym realnym ograniczeniem jest nasza własna wyobraźnia. 

Właściwości lecznicze aloesu

Miąższ i sok pozyskiwany z liści aloesu można stosować do leczenia objawów różnego rodzaju chorób układu trawiennego, a także eliminowania stanów zapalnych zlokalizowanych w jamie ustnej oraz w gardle. Oczywiście aloes sprawdza się również jako środek do zmniejszania podrażnień skóry — zarówno tej na twarzy, jak i na reszcie ciała. 

Na co pomaga aloes? Przede wszystkim na trudno gojące się rany, oparzenia wszelkiej maści, egzemę, trądzik, przetarcia i tym podobne. To jedna z tych roślin, których stosowanie jest niezwykle bezpieczne. Aloes z zasady nie wywołuje reakcji alergicznych. Posiada on również liczne właściwości odżywcze. Z tego też względu jest on często wykorzystywany do produkcji wysokiej jakości kosmetyków do pielęgnacji. 

Wyciąg z tej rośliny jest także używany w szeroko pojętej farmaceutyce, podczas produkcji preparatu stymulującego działanie układu immunologicznego. Chodzi konkretnie o Biostyminę. 

Warto wspomnieć, iż w domowych warunkach do celów typowo leczniczych wyko rzutuje się miąższ pozyskany z dwu- lub trzyletnich liści. Powinny być one pozbawione zielonej skórki o gorzkim smaku. Miąższ ren można stosować w formie napoju lub smarować nim skórę bezpośrednio. 

rośliny ozdobne
fot.: Pexels.com

Aloes — kilka ciekawostek

Rośliny ozdobne to szeroki temat. Co jeszcze warto zatem wiedzieć na temat aloesu? Na przykład to, że wytwarza on żel i lateks. Można odszukać go pod skórą tej rośliny, ma on lekko żółtawą barwę. 

Wyróżniamy ponad 240 odmian aloesu na terenie Europy, Azji, Ameryce oraz w Afryce. Żel aloesowy w 96% składa się z wody. Poza tym zawiera on ponad 70 różnych witamin i istotnych dla zdrowia mikroelementów. 

Nie każdy wie, że aloes może przetrwać nawet 100 lat, o ile rośnie on w suchym środowisku. 

Jak wynika z informacji zaprezentowanych powyżej, aloes to nie tylko ciekawa roślina ozdobna, ale także doskonały kosmetyk. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here