Przepis na falafel to jedna z najbardziej znanych receptur w środowisku wegan i wegetarian. Czy oznacza to, że danie to jest zarezerwowane wyłącznie dla amatorów diety roślinnej? Absolutnie nie! Ta egzotyczna i aromatyczna potrawa z całą pewnością spełni oczekiwania absolutnie wszystkich członków społeczeństwa — począwszy od małych dzieci (chłopców i dziewczynki), a na dorosłych kobietach i mężczyznach kończąc. Falafel kojarzy się z podróżami na Bliski Wschód i z całą pewnością odmieni nasze spojrzenie na tamtejszą sztukę kulinarną. Falafel może występować w wariancie smażonym lub pieczonym. Ta druga opcja jest oczywiście o niebo zdrowsza. Nie zwlekajmy więc i przejdźmy od razu do podzielenia się przepisem na falafel idealny!
Falafel w nowoczesnej odsłonie
Przepis na falafel to jedno z tych zagadnień, które wzbudza zainteresowanie większości społeczeństwa. Te małe kotleciki z ciecierzycy są uwielbiane przez wegan i wegetarian. Jednak to niejedyna grupa docelowa w przypadku tego dania. Osoby na diecie tradycyjnej także chętnie sięgają po to wschodnie danie.
Prawda jest jednak taka, że falafel uchodzi za dość trudny w realizacji obiad. Postępując w zgodzie z podstawową recepturą, faktycznie można odnieść wrażenie dość poważnego skomplikowania. Czy istnieje jakaś prostsza wersja? Oczywiście! Nowoczesne techniki kulinarne pozwalają na naprawdę wiele. Wystarczy mieć odrobinę wyobraźni, aby domowy falafel posmakował absolutnie wszystkim domownikom!
Zasady są proste:
- im falafel jest mniejszy, tym jest on smaczniejszy;
- wcale nie musisz używać blendera;
- spróbuj wersji pieczonej;
- kilka kropelek oleju w zupełności wystarczy;
- zadbaj o odpowiednie dodatki.
Ciekawą opcją jest na przykład polanie falafeli sosem przygotowanym z miazgi sezamowej, czyli pasty tahini. Można także z powodzeniem wykorzystać pieczone buraczki, syrop z daktyli lub sok z limonki. W kuchni wszystkie chwyty są dozwolone!
Przepis na falafel — lista składników
Nasz przepis na falafel jest banalnie prosty, przez co z przygotowaniem go poradzi sobie każdy. Aby przyrządzić pyszne placuszki z ciecierzycy, należy skompletować następujące składniki:
- 500 g suchej ciecierzycy (należy ją namoczyć przez całą noc);
- 10 suszonych daktyli;
- 1 biała cebulka;
- 3 ząbki czosnku;
- świeża pietruszka i kolendra;
- po pół łyżeczki kuminu, mielonej kolendry, kardamonu, chili, cynamonu;
- 2 łyżeczki soli;
- odrobina oleju słonecznikowego lub rzepakowego do smażenia.
Jak widać, prezentowany przez nas przepis na falafel ma w sobie nieco egzotyczny akcent, ale jednocześnie nie wymaga kupowania wszystkiego od postaw. Większość wymienionych powyżej składników każdy z nas na w swojej kuchni.
Warto tutaj wspomnieć, że tradycyjny falafel jest smażony. Mimo takiego rodzaju obróbki termicznej pozostaje on zdrowym daniem, jednak jest jednocześnie dość kaloryczny. My wymyśliliśmy alternatywę! Falafel można również upiec. Wciąż pozostaje on wówczas smaczny, ale jest też odpowiednim rozwiązaniem dla tych, którzy są na diecie odchudzającej.
Jak przygotować pyszny falafel?
Na początku należy odcedzić namoczoną ciecierzycę. Płuczemy ją, a połowę jej ziaren mielimy w specjalnej maszynce. Mielimy również daktyle, posiekaną cebulę, świeży czosnek oraz zioła. Na końcu przez maszynkę przepuszczamy także pozostałą część ciecierzycy.
Zmieloną masę doprawiamy solą i przygotowanymi wcześniej przyprawami. Dokładnie mieszamy. Potem nakrywamy całość folią spożywczą (wcześniej wyrównując) i wkładamy do lodówki na około godzinę.
Piekarnik należy rozgrzać do 180 stopni. Blaszkę wykładamy papierem i smarujemy go niewielką ilością tłuszczu. Z masy formujemy małe kotleciki (trzeba je spłaszczać). Falafele układamy na blaszce, a na końcu polewamy je odrobiną oleju. We wskazanej temperaturze całość pieczemy od 10 do 12 minut. Placuszki podajemy z sosem z tahini i ogromną ilością świeżych ziół i warzyw.
Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak po prostu życzyć Wam smacznego!