Jakie są źródła białka
fot.: Pexels.com

Zastanawiasz się, jakie są źródła białka? Najbardziej znanym w tym przypadku jest oczywiście mięso. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją jego wegańskie zamienniki. Bywa nawet, iż alternatywy są znacznie bardziej bogate w różnego rodzaju witaminy i minerały oraz — a jakże — białko samo w sobie. Czym są te związki chemiczne? Składają się one z licznych pojedynczych aminokwasów. Nasze organizmy wykorzystują je do produkcji biała oraz 21 aminokwasów. Wszystko w tym przypadku rozbija się o fakt, że nie jesteśmy w stanie samoistnie wyprodukować przynajmniej 9 spośród nich. Mowa jest w tym przypadku o aminokwasach egzogennych. Co to oznacza? Głównie to, iż spożywanie produktów wysokobiałkowych jest niezbędne dla naszego zdrowia. 

Jakie jest zapotrzebowanie na białko?

Zalecenia Europejskiego Bezpieczeństwa Żywności w kontekście tego, ile białka powinno być dostarczane do ludzkiego organizmu w ciągu jednego dnia, prezentują się w sposób następujący:

  • dorośli i osoby w podeszłym wieku: 0,83 na jeden kilogram masy ciała;
  • niemowlęta, małe dzieci i nastolatkowie: 0,83 g a 1,31 g na kilogram masy ciała;
  • kobiety oczekujące potomstwa: dodatkowe spożycie 1 g, 9 g i 28 g na dobę (dawki różnią się od siebie w zależności czy ciężarna jest w pierwszym, drugim, czy trzecim trymestrze ciąży);
  • kobiety w okresie laktacji: dodatkowe spożycie 19 g na dobę  przez pierwsze 6 miesięcy karmienia piersią, 13 g na etapie późniejszym. 

Warto stosować się do wyżej wymienionych wytycznych. Rzeczywiście przestrzegając tych zasad, działamy na korzyść dla naszego zdrowia. Jeśli natomiast mamy jakieś wątpliwości związane ze sposobem odżywiania i zaopatrywania organizmu w białko, to najlepszym wyjście z tej sytuacji będzie skonsultowanie się ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

Jakie są źródła białka
fot.: Pexels.com

Podstawowe źródła białka na diecie roślinnej

Jakie są źródła białka? Zadając to pytanie, można mieć pewność, że ktoś w odpowiedzi wymieni produkty pochodzenia zwierzęcego, takie ja mięso, ryby, mleko, jogurty oraz jajka. Czy jednak oznacza to, iż rośliny nie są w stanie dostarczyć nam odpowiednich ilości tych związków chemicznych? Absolutnie nie! Strączki i zboża mogą nas w tym przypadku bardzo zaskoczyć. 

Roślinnymi źródłami białka są:

To oczywiście tylko kilka spośród wielu produktów znajdujących się na rynku, które stanowią właściwą odpowiedź na pytanie o to, jakie są źródła białka? 

Pamiętajmy, że rola i udział białka w codziennym jadłospisie człowieka są uzależnione od kilku czynników. Trzeba również mieć świadomość, iż oprócz białka w żywności, niezwykle duże znaczenie ma też strawność i skład aminokwasowy poszczególnych białek. 

Jakie są skutki niedoboru białka?

„Jakie są źródła białka?” to oczywiście bardzo zasadne i mądre pytanie. Warto jednak pochylić się również bad skutkami niedoboru tego związku chemicznego w organizmie. 

Białka biorą czynny udział w budowie, funkcjonowaniu, a także procesie metabolizmu absolutnie wszystkich żywych komórek i tkanek. Co to oznacza? Głównie to, że jeśli ich zabraknie, może dojść do poważnych zaburzeń poszczególnych funkcji organizmu.

W przypadku osób dorosłych prowadzi to głównie do osłabienia układu immunologicznego, spowolnienia procesu gojenia się ran, a także znacznego zmniejszenia się masy mięśniowej. Niedobory białka w dzieciństwie mogą mieć natomiast wpływ na rozwój nieprawidłowości w działaniu mózgu, w tym prowadzić do upośledzeń umysłowych. 

Jakie są źródła białka
fot.: Pexels.com

Główne funkcje białek

Jeśli chodzi o funkcje białek w organizmie człowieka, to są one bardzo różnorodne. Jednak najważniejszą spośród nich jest fakt, iż białka są podstawowym budulcem dla wszystkich partii mięśni, tkanki łącznej oraz elementów układu nerwowego. 

Transport białek odbywa się dzięki tzw. białkom transportowym. Jest to na przykład hemoglobina. Jak widać, te konkretne związki chemiczne mają potężna znaczenie dla naszego zdrowia — zarówno fizycznego, jak i psychicznego. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here