utrzymanie basenu ogrodowego
fot.: Pexels.com

Pytanie o to, ile kosztuje utrzymanie basenu ogrodowego, pojawia się coraz częściej. Szczególnie widać to wśród osób, które niedawno postanowiły zamienić swoje kilkudziesięciu metrowe M2 na mały lub duży dom. Najpierw zaczynają się oni interesować sposobami aranżacji swoich ogrodów, tworzeniem tam miejsca zabaw dla dzieci oraz sadzeniem roślin, a później sposobami na zapewnienie sobie latem odrobiny luksusu. Basen w tym przypadku wydaje się rozwiązaniem doskonałym!

Jeśli marzysz o swoim własnym kąpielisku, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Sprawdź ile kosztuje utrzymanie basenu ogrodowego oraz na co należy zwrócić uwagę planując realizację takiego przedsięwzięcia!

Koszt budowy basen

Po pierwsze trzeba ustalić jedno: budowa basenu nie należy do tanich inwestycji. Przy średnich rozmiarów niecce należy przygotować się na wydatek rzędu 35-40 tys. złotych. Jednak chwile ochłody w upalne dni z całą pewnością są warte tych pieniędzy. Baset też będzie sporą atrakcji dla gości, którzy odwiedzą nas, aby urządzić sobie wspólnego grilla. 

Oczywiście powyższa kwota dotyczy prostego basenu, bez udogodnień jakimi są natryski, hydromasaż, czy też zadaszenie. 

Jakie niecki basenowe mamy do wyboru?

Dzisiejszy rynek oferuje nam wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór niecki basenowej. Największą popularnością cieszą się niecki:

  • z marmuru;
  • betonowe albo żelbetonowe, jakie zazwyczaj wykłada się materiałem PCV;
  • wykonane ze stali nierdzewnej;
  • poliestrowe,
  • aluminiowe,
  • drewniane — najbardziej ekologiczna wersja. 

Standardowe wymiary basenów w Polsce mają długość około ośmiu metrów i 3-4 metry szerokości. Głębokość najczęściej wynosi od 1,3 do 2 metrów. 

Jak jasno wynika z powyższych informacji, możliwości jest na tyle dużo, że każdy — nawet najbardziej wymagający — konsument powinien bez trudu odszukać wśród nich rozwiązanie na miarę własnych potrzeb i oczekiwań. 

utrzymanie basenu ogrodowego
fot.: Pexels.com

Co z pozwoleniem na budowę?

Kiedy już zyskamy pewność, iż grunt w naszym ogrodzie jest odpowiedni pod budowę basenu, należy postarać się o pozwolenie na jego budowę. Taki dokument jest wymagany przy każdej inwestycji, której docelowa wielkość ma być większa niż trzydzieści metrów kwadratowych. Wniosek dotyczący prośby o pozwolenie na realizację podobnej inwestycji, należy złożyć w starostwie. Dokładnie tak samo, jak w przypadku, gdy chcemy wybudować dom.

Zawsze trzeba mieć na uwadze fakt, iż dokumenty pozwalające na budowę basenu tracą ważność. Roboty można zatem rozpocząć nie później niż w dwa lata po uzyskaniu zgody. Należy również mieć świadomość, że wybudowanie basenu o powierzchni większej niż 30m2 bez aktualnego pozwolenia może spowodować wystąpienie urzędu miasta o uiszczenie tak zwanej opłaty lokalizacyjnej. Jej wysokość wynosi około 2500 złotych. 

Oczywiście można także rozważyć basen o powierzchni nieprzekraczającej trzydziestu metrów kwadratowych. Wówczas kąpielisko pozostanie dość duże, ale nie będzie generowało konieczności zmagania się z biurokracją.

Przeczytaj także: Co warto wiedzieć o inteligentnym oświetleniu?

utrzymanie basenu ogrodowego
fot.: Pexels.com

Ile kosztuje utrzymanie basenu ogrodowego?

Skoro poznaliśmy najważniejsze kwestie związane z instalacją własnego kąpieliska, to należy przejść do w gruncie rzeczy kluczowej kwestii, czyli tego, ile kosztuje utrzymanie basenu ogrodowego?

Jest to oczywiście ściśle uzależnione od tego, jaką powierzchnie ma basen — im jest ona większa, tym wyższe będą koszty. 

Średnia wysokość opłat za użytkowanie basenu ogrodowego w sezonie wiosennym i letnim może wynosić od 1500 do 2500 złotych. Jest tak jednak tylko wtedy, gdy możliwie możliwie mocno będziemy oszczędzać na ogrzewaniu wody. W takiej sytuacji pomocna okazuje się fotowoltaika. 

Natomiast jeśli podgrzewanie wody w basenie ma następować przy wsparciu energii elektrycznej pozyskiwanej z tradycyjnego źrodła lub pieca gazowego, trzeba przygotować się na miesięczne wydatki rzędu 3, 4, a nawet 5 tysięcy złotych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here