gdzie jest magnez
fot.: Pexels.com

Jeśli zastanawiasz się, gdzie jest magnez i jakie są skutki jego niedoborów, to artykuł z całą pewnością Cię zaciekawi! Magnez jest pierwiastkiem, który znajduje się w wielu, jakby nie patrzeć podstawowych produktach spożywczych, jakie zwykle każdy z nas ma po prostu w swoim domu. Skoro tak jest to, z jakiego powodu tak wielu Polaków odczuwa skutki zbyt małych ilości magnezu w organizmie? Przyczyna jest dość prozaiczna — wielu z nas nie dokłada zbyt wielu starań do tego, aby przez cały czas mieć właściwie zbilansowaną dietę. Bagatelizujemy rolę białka (zawartego np. w mięsie, pieczarkach portobello, ciecierzycy, fasoli, soczewicy i innych roślinach strączkowych), żelaza i niestety również magnezu. Taki stan rzeczy ma zastosowanie nie tylko w przypadku dorosłych, ale także ich dzieci. 

Gdzie jest magnez? O tym, jak usuwamy go z organizmu

Nawet jeśli odnosisz wrażenie, że z założenia jeszcze zdrowo, to jednak może okazać się, że w Twojej codziennej diecie brakuje produktów, gdzie jest magnez. Niekiedy dochodzi również do zbyt częstego spożywania składników, jakie są odpowiedzialne za wypłukiwanie magnezu z organizmu. Co może mieć na to wpływ? Na przykład kwestie takie jak:

  • życie w biegu i stresie;
  • nieregularne jedzenie posiłków;
  • nadużywanie tabletek przeciwbólowych;
  • zbyt częste branie antybiotyków;
  • picie kawy, herbaty, alkoholu i gazowanych napojów;
  • jedzenie zbyt dużych ilości cukru;
  • zbyt mało produktów bogatych w magnez w codziennych jadłospisie. 

Oczywiście to zaledwie kilka spośród wielu problemów, które mogą prowadzić do niedoborów magnezu. Warto zastanowić się nad tym, co robimy nie tak i wróżyć w życie nowe rozwiązania, które będą miały zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

gdzie jest magnez
fot.: Pexels.com

 Dlaczego magnez jest tak ważny?

Wielu z nas niestety życie w pośpiechu i atmosferze chronicznego stresu. Powoduje to między innymi, że zbyt wiele czasu poświęcamy na pracę i — co za tym idzie — nie wypoczywamy we właściwy sposób. Osoby, których codzienność wygląda właśnie w ten sposób, znajdują się w grupie ryzyka. To właśnie u nich najczęściej diagnozuje się słabą przyswajalność magnezu, co z kolei może prowadzić do osłabienia jakości snu, utraty masy ciała, częstego występowania bólu głowy i mięśni, skurczy i ogólnego spadku samopoczucia. 

Odpowiedzialny za niedobory magnezu jest także cukier prosty, ponieważ usuwa on ten pierwiastek z ludzkiego organizmu. Sacharoza znajduje się w różnego rodzaju słodyczach, słodzonych napojach, ciastkach i cukierkach. Jeśli któregoś z tych produktów jemy zdecydowanie zbyt dużo, warto pochylić się nad tą sprawą i spróbować rozwiązać istniejący — jakże słodki — problem.  

Zboża i produkty zbożowe jako istotne źródło magnezu

W diecie każdego z nas znajdują się jakieś produkty zbożowe. Niestety, nie wszystkie spośród nich mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Oczyszczona mąka pszenna niemal wcale nie zawiera w sobie istotnych soli mineralnych i składników odżywczych, takich jak, chociażby magnez. 

Gdzie jest magnez, jeśli chodzi o zboża i produkty zbożowe? Otóż można go znaleźć między innymi w:

  • ciemnym pieczywie (mąka żytnia lub orkiszowa);
  • różnego rodzaju nasiona i otręby zbożowe;
  • brązowy ryż i kasze — można nimi zastąpić ziemniaki.

Warto mieć na względzie fakt, iż wysoko przetworzone zboża (np. wafle ryżowe, chrupki pszenne, płatki ryżowe lub kukurydziane) mają niestety stosunkowo niską zawartość magnezu i nie można ich traktować jako właściwie źródło pozyskiwania tego ważnego pierwiastka.  

gdzie jest magnez
fot.: Pexels.com

Magnez w warzywach i owocach

Gdzie jest magnez? Znajdujemy go również w warzywach. Niektóre z nich warto jeść w postaci surowej, ponieważ w procesie obróbki termicznej często tracą one większość cennych składników odżywczych. Jakie jarzyny są właściwym źródłem magnezu? Mamy w tym przypadku na myśli na przykład:

  • warzywa liściaste (mp. jarmuż, szpinak, rukola);
  • natki (np. pietruszki lub marchewki, koperek, seler naciowy);
  • warzywa strączkowe — bób, groch, fasola, soczewica;
  • warzywa ekologiczne.

Jak widać, zbilansowanie diety pod kątem magnezu wcale nie jest tak trudne, jak pozornie mogłoby się to wydawać. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here