Dlaczego sztuczne roślinki do akwarium mogą być dobrym pomysłem

Akwarium to nie tylko miejsce, które służy do hodowania rybek, ale też zbiornik, który ma być ozdobą domu. Dlatego warto wybrać do niego takie akcesoria, które długo będą utrzymywały zachwycający wygląd. Co więcej, powinny być przyjazne dla żyjących tam stworzeń wodnych. Sprawdźmy zatem, które z tych cech mają sztuczne roślinki i co jeszcze je charakteryzuje.

Dekoracje w akwarium nie tylko cieszą nasze oko

Każdy akwarysta uwielbia kupować do niego nowe akcesoria, które sprawiają, że zbiornik staje się coraz piękniejszy i bogatszy. Dzięki temu akwarium potrafi zachwycać każdego dnia i sprawia, że po prostu chcemy je oglądać.

Jednak prawda jest taka, że dekoracje w akwarium mają nie tylko cieszyć nasz gust i stanowić ozdobę zbiornika, jak i całego domu. Ich zadaniem jest także zapewnienie schronienia rybkom, które są zestresowane lub chcą odpocząć. Dlatego też każde ozdoba powinna być dla nich bezpieczna i tak dopasowana, aby mogły z niej swobodnie korzystać.

Sztuczne rośliny akwariowe

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych ozdób akwariowych są oczywiście rośliny. Zielony las, który delikatnie faluje w zbiorniku, po prostu prezentuje się zachwycająco i potrafi uspokoić najbardziej skołatane nerwy. Nic więc dziwnego, że dosłownie każdy akwarysta z przyjemnością sięga po kolejne rośliny, które może umieścić w wodzie.

Oprócz żywych roślin można zdecydować się także na sztuczne, które doskonale imitują naturalne. Również pięknie falują i pozwalają ukrywać się rybkom w listowiu. Mają także szereg innych zalet, które sprawiają, że chętnie po nie sięgamy. A jakie ich modele możesz znaleźć, dowiesz się, klikając na link: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/dekoracje/rosliny-plastikowe/.

Bez potrzeby ukorzenienia i opieki

Rośliny akwariowe wykonane z plastiku są bardzo łatwe i szybkie w obsłudze. Wystarczy wstawić je do wody, a będą tam po prostu stały, zawsze tak samo piękne i niezmienne. Są wspaniałym rozwiązaniem dla wszystkich zapracowanych osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnowanie roślin akwariowych.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z żywymi roślinkami, które wymagają naszej uważnej opieki, wcale nie mniejszej niż same rybki. Żywe rośliny trzeba ukorzenić w podłożu, co nie zawsze się udaje, a także należy zapewnić im optymalne warunki życia, które jednocześnie muszą być zgodne z potrzebami ryb. Z tego względu wymagają znacznie więcej czasu i pracy, co dla wielu osób może być uciążliwe.

Bez zanieczyszczeń, pasożytów i zmian charakterystyki wody

Żywe rośliny, choć piękne, mogą okazać się też niebezpieczne dla rybek. Niektóre gatunki po prostu je podjadają, niezależnie od tego, że na roślince może osiąść jakieś zanieczyszczenie (choćby stare, powoli gnijące jedzenie). Co więcej, niekiedy zdarza się, że roślinki są źródłem zakażeń pasożytami, zwłaszcza jeśli pochodzą od nieznanych hodowców. Z tego powodu żywe rośliny mogą stać się przyczyną problemów zdrowotnych ryb.

Nie tylko bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia wiąże się z posiadaniem roślin żywych. Należy pamiętać, że nie są one obojętne dla środowiska wodnego. Wytwarzają tlen i wspomagają pracę zbiornika, a także jego oczyszczanie, ale z drugiej strony same mogą stać się źródłem jej zaburzeń. Potrafią zmienić jej pH, a ich drobne kawałki, które się kruszą, są dodatkową pożywką dla drobnoustrojów, które mogą powodować rozrost bakterii.

Rośliny plastikowe są tymczasem zupełnie obojętne dla środowiska wodnego. Nie zmieniają jego pH, nie niszczą się zbyt łatwo, a ich drobinki nie gniją. Można je też łatwo umyć pod bieżącą wodą ze wszystkich zanieczyszczeń, które mogły się na nich znaleźć. Nie zawsze jest to możliwe w przypadku bardzo delikatnych żywych roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here