depresja
fot.: Pexels.com

Depresja to niezwykle trudny temat. Jest on jednak na tyle dużym i częstym problemem, że trudno byłoby nie podejmować go na forum. Szacuje się, że przez całe życie około 10% ludzkości doświadczy epizodu depresyjnego. Po takim przypadku ryzyko powtórzenia się tego stanu wzrasta do 50-60%. Depresja jest chorobą śmiertelną i z powodzeniem można ją również nazywać przypadłością cywilizacyjną. Co warto wiedzieć na jej temat i jakie praktyki najlepiej wdrożyć do swojej codzienności, aby zminimalizować możliwość zapadnięcia na chroniczny smutek?

Depresja ustępuje dzięki witaminie D

Nie od dziś wiadomo, że najprostszym i zarazem najskuteczniejszym środkiem pomagającym w walce z depresją, jest po progu witamina D. Kiedy tylko wiosna zaczyna pukać do naszych drzwi, a wraz z nią pojawiają się pierwsze promienie słońca, niemal każdy człowiek zaczyna się czuć tak, jakby właśnie odżywał. 

Witamina D wyzwala produkcje endorfin, które bywają nazywane hormonami szczęścia. Zimą powinniśmy ją suplementować. Istnieje wiele środków, jakie pozwalają na utrzymanie jej poziomu w normie. Natomiast wiosną, latem i jesienią zaleca się, aby spędzać na słońcu co najmniej 20 minut dziennie. Dzięki stosowaniu się do tych wytycznych bardzo szybko będziemy w stanie odczuć poprawę nastroju. 

depresja
fot.: Pexels.com

Stwórz własną oazę spokoju

Depresja to problem, który dotyka wielu z nas. To właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka związana z dbaniem o stan swojego zdrowia psychicznego. Jedną ze skuteczniejszych metod walki z tą przykrą dolegliwością jest stworzenie sobie własnej oazy spokoju w swoim domu lub ogrodzie. 

Zorganizowanie sobie przestrzeni, gdzie będziemy mogli się relaksować podczas opalania, spędzać czas w basenie lub przyrządzania potraw na świeżym powietrzu ma potężne znaczenie dla jakości naszego własnego samopoczucia. 

A co z nastrojem we wnętrzu domu? Doskonałą opcją wydaje się inwestycja w inteligentne oświetlenie, jakim można sterować w dowolny sposób, umożliwiając sobie w ten sposób tworzenie idealnej atmosfery.

Warto pokusić się również o zakup kadzideł i świec zapachowych. Przyjemna woń oraz ciepła barwa światła, którą można obserwować w płomieniach, naprawdę ma duże działanie terapeutyczne. 

Spędzaj więcej czasu z dziećmi

Udowodnione naukowo jest, że pozostawanie w stałym kontakcie z najmłodszymi członkami naszego społeczeństwa, jest w stanie oddziaływać w pozytywny sposób na naszą psychikę. Depresja nie ma szans w starciu z energią i naturalnością, które można obserwować w zachowaniu dzieci. 

Spędzanie z nimi czasu może mieć wiele oblicz. Oto niektóre z nich:

  • wspólne zabawy w ogrodzie, np. w piaskownicy;
  • granie w gry planszowe;
  • granie w gry wideo;
  • pomoc w odrabianiu lekcji;
  • wspieranie pociech swoją wiedzą na różne tematy;
  • czytanie książek najmłodszym.

Oczywiście możliwości jest o wiele więcej. Warto się w tej kwestii zdać na własną intuicję i działać zgodnie z samym sobą. Pamiętajmy, iż jedynym ograniczeniem w tej materii jest posiadana przez nas wyobraźnia. 

depresja
fot.: Pexels.com

Zainwestuj w rośliny

Depresja często ustępuje, gdy w otaczającej nas przestrzeni zaczyna znajdować się więcej roślin. Warto więc zainwestować w kwiaty doniczkowe i poświęcić nieco czasu na ich pielęgnację. 

Naukowcy już dawno potwierdzili tezę, jakoby zieleń miała mieć działanie terapeutyczne. Pamiętaj, że wcale nie musisz być specem w zakresie ogrodnictwa, aby cieszyć się pięknie zaprojektowanym ogrodem zimowym. Jest bowiem wiele gatunków roślin, które nie są szczególnie wymagające i przetrwają nawet w tych domach, w których często zapomina się o regularnym podlewaniu. 

Obecnie mamy dostęp do naprawdę wielu rozwiązań. W sklepach ogrodniczych można wybierać spośród dziesiątek, jeśli nie setek gatunków kwiatów, krzewów i drzewek. Otaczanie się nimi ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Depresja to groźna choroba, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy odpowiednim zaangażowaniu zwalczymy jej objawy. Niekiedy oprócz wzmożenia w życie powyższych metod, potrzebna jest konsultacja z psychiatrą i psychoterapeutą. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here