rodzaje blenderów
fot.: Pexels.com

Kiedyś, kiedy chciało się zmiksować jedzenie, używało się do tego drewnianego mieszadła. W późniejszych latach wynaleziono trzepaczkę. Rozwiązanie to wciąż jednak nie zapewniało odpowiedniego poziomu komfortu. Z tego też względu dołożono wszelkich starań, aby na rynku pojawiło się urządzenie, zwane blenderem.

Jakie są rodzaje blenderów? Otóż wyróżniamy blendery ręczne, zanurzeniowe, przenośne, z mocowaniem do blatu, stojakowe i wiele innych. To, który kupimy zależy od tego, jakie są nasze cele — inne blendery nadadzą się do miksowania orzechów, inne będą dobre do zup, a jeszcze inne do twardych składników, owoców i surowych warzyw. 

To oczywiste, iż ustalenie tego, które  z tych urządzeń, jest właśnie tym, jakiego potrzebujemy, wcale nie jest łatwe. Nie mniej tego, warto pamiętać podczas zakupu o kilku istotnych zasadach. Jedna z nich mówi, że nie zawsze duży blender jest tym lepszym. Poszczególne modele tych mikserów mają różne wady i zalety. W tym artykule postaramy się rzucić nieco światła na ten temat. 

rodzaje blenderów
fot.: Pexels.com

Rodzaje blenderów — model ręczny

Blendery ręczne tak naprawdę są jedynie elektryczną wersją staromodnej ubijaczki do jajek. Urządzenia te mogą mieć różne nasadki. Ich ostateczne przeznaczenie to nie tyle miksowaniem, ile właśnie ubijanie składników. 

Dlaczego warto używać blenderów tego typu? Głównie ze względu na fakt, iż mają zmienną prędkość i wiele nasadek. Doskonale sprawdzają się przy okazji przygotowywania różnych wypieków i deserów.

Blender zanurzeniowy

Jeśli chodzi o rodzaje blenderów, to tzw. blendery zanurzeniowe są prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych wyborów. Ręczne „patyki” z wygodnym uchwytem na jednym końcu i ostrzem do siekania mogą ułatwić wykonywanie licznych czynności w obrębie kuchni.

Blendery zanurzeniowe i blendery ręczne to tak naprawdę swego rodzaju synonimy.  Oczywiście każda marka może się bardzo różnić pod względem mocy i możliwości, jednak sam sposób zastosowania pozostaje po prostu taki sam. 

Plusy korzystania z tego typu urządzenia:

  • możliwość włożenia blendera do gorącej zupy, co zapobiega rozpryskiwaniu się dania po ścianach i zmniejsza ryzyko wystąpienia poparzeń trzeciego stopnia;
  • łatwy proces czyszczenia;
  • można je myć w zmywarce.

Minusy blenderów zanurzeniowych:

  • obsługa poprzez ciągłe przytrzymywanie przycisku — po dłużej chwili staje się to niekomfortowe;
  • brak dobrych możliwości rozdrabniania twardych składników. W takich przypadkach zawsze zostaje nieco tekstury. 

Mamy nadzieję, że udało się nam wyjaśnić podstawowe kwestie, jeśli chodzi o te konkretne rodzaje blenderów. 

rodzaje blenderów
fot.: Pexels.com

Blender przenośny

Przenośne blendery to dość nowe projekty. Urządzenia te pojawiły się na rynku i nie powinny być mylone z blenderami jednorazowego użytku.

Te rodzaje blenderów składają się z przezroczystej szklanej rurki, której jeden koniec jest wkręcony w podstawę ostrza (tam również znajduje się silnik). Drugi koniec wkręca się bezpośrednio w pokrywę. Blendery te są dość lekkie i znacznie mniejsze niż przeciętne modele zanurzeniowe, dzięki czemu śmiało można nazywać je przenośnymi.

Jedną z najistotniejszych zalet korzystania z tego typu blenderów, jest ich szybkość. Bardzo dynamicznie zamieniają twoje kawałki poszczególnych składniki w gładki płyn.

Kolejną zaletą jest to, że ostrze zostało umieszczone w taki sposób, aby nie było możliwości jego dotknięcia podczas pracy urządzenia.

Blender do postawienia na blacie kuchennym

Nie należy go mylić z robotem kuchennym. Te rodzaje blenderów doskonale sprawdzą się do przygotowywania zdrowych drinków i pełnych witamin oraz minerałów koktajli różnego typu (np. dla ciężarnych kobiet). 

Zwykle mają one większą pojemność niż 1 litr (czasem są to prawie 2 litry), więc blendery do postawienia na blacie są świetną opcją, jeśli zamierzasz robić smoothie dla rodziny, znajomych lub na imprezę. Jednym ze środków ostrożności związanych z używaniem tego typu urządzeń, jest dokładne sprawdzenie ich mechanizmu, zanim przystąpi się do blendowania gorących składników. Większość blenderów stołowych jest przeznaczona do zimnych lub zimnych płynów i ma dobrze uszczelnione pokrywki.

Modele te nadają się  również do rozdrabiania lodu. Jak widać, urządzenia te mają naprawdę wiele interesujących zastosowań!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here