Dlaczego długopis wygrywa z klawiaturą a książka z Internetem?

http://www.canbe.pl/2016/02/dlaczego-dugopis-wygrywa-z-klawiatura.html

Sesja zimowa zakończyła się ogromnym sukcesem, także nadszedł wreszcie czas, by przerzucić się z czytania na pisanie. Dowody, że książka i długopis to nie przeżytek, ani relikty dla hipsterów? Proszę bardzo. I o ironio, zamieszczam w Internecie tekst wyklepany za pomocą klawiatury, który naigrawa się z Internetu i klawiatury.

Internet oszczędza czas, mówili...


Internauci kochają sieć. Mówią, że oszczędzają dzięki niemu czas, mając łatwość poruszania się po treści i znajdowania prostych odpowiedzi na konkretne pytania.

Ktoś z Was oszczędził ostatnio czas, korzystając z Internetu?


Wiem, że jest wiele wartościowych stron i blogów, do tego nie musi mnie nikt przekonywać. Wy też to z pewnością wiecie, tym bardziej, że wielu z Was jest autorami takich właśnie miejsc w Internecie. Niekiedy nawet jestem skłonna przyznać, że jeden artykuł potrafi wywrzeć na mnie lepsze wrażenie od książki. ALE...

Internet jest hipertekstem - zawarte w nim informacje nie tworzą stałego logicznego ciągu, rozgałęziają się i pozwalają na dokonywanie wyboru. Czytelnik może po nich wędrować według niezaplanowanego porządku. To typowe surfowanie w Internecie bez trudu przywołuje obraz przeskakiwania z kanału na kanał telewizyjny, kiedy w poszukiwaniu czegoś ciekawego trafiamy po drodze na mnóstwo "śmieci".

Długopis vs laptop


Naukowcy z Princeton University dowiedli, że "analogowe" notowanie pomaga w interpretowaniu faktów.

Badania polegały na tym, że dwie grupy studentów podczas oglądania nieznanego wcześniej filmu poproszono o zrobienie notatek. Pierwsza grupa wykonywała notatki za pomocą długopisu, druga używając klawiatury. Następnie badacze zadali studentom serię pytań.

Studenci z obydwu grup odpowiadali tak samo skutecznie na pytania dotyczące faktów. Natomiast wyraźne różnice pojawiały się przy próbach interpretacji - zdecydowanie lepiej poszło studentom notującym długopisem.

Naukowcy doszli do wniosków, że ręczne notatki bardziej angażują a dzięki temu można więcej zrozumieć, łatwiej dokonać trafnych interpretacji.

Potwierdzamy (i pozdrawiamy) - ja i moje piątki :)

Popularne posty