Światowy Dzień Środków... Masowego czy Społecznego Przekazu?

http://www.canbe.pl/2016/01/swiatowy-dzien-srodkow-masowego-czy.html

Dziś wielkie święto. To już 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Czy wyobrażacie sobie życie bez mediów? Da się usłyszeć głosy, że bez telewizji owszem. Ale bez prasy, radia, Internetu? Media to nieodłączny element życia każdego z nas. A komputery... Zobaczcie sami, jak dużo dziś potrafią zastąpić:


24 stycznia to Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu zaproponowany już przez Sobór Watykański II w 1963 roku. W wielu kalendarzach występuje jednak nazwa Dzień Środków Masowego Przekazu.

Masowy czy społeczny przekaz?


Terminologia medialna jest bardzo nieścisła w swojej różnorodności. W publikacjach możemy spotkać frazy: środki masowe, środki masowego przekazu, środki społecznego przekazu, masowe komunikowanie... To jak? Przekaz jest masowy czy środki? A może odbiorca przekazu jest masowy? W końcu - przekaz masowy czy społeczny? Ilu autorów, tyle koncepcji.

Kościół podkreślił międzyludzki, personalistyczny aspekt mediów, wybierając określenie środki społecznego przekazu. Często używa też zwrotu społeczne komunikowanie, podkreślając tym samym interaktywność w mediach - odbiorca może stać się też nadawcą. Komunikowanie w przeciwieństwie do określenia przekaz ma nie wykluczać dwustronnego przepływu informacji.


Po co nam święto mediów?


24 stycznia Kościół katolicki wspomina św. Franciszka Salezego, którego Pius XI w ogłosił patronem pisarzy katolickich i dziennikarzy. Czyż nie była to wspaniała okazja, by właśnie ten dzień ustanowić świętem mediów

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu to coroczna okazja, by przypomnieć o ważnej funkcji mediów oraz odpowiedzialności spoczywającej na dziennikarzach. Celem tego święta jest zobrazowanie i przeciwdziałanie potencjalnym zagrożeniom ze strony mediów, jako czwartej władzy. Potężnej władzy.


Tegoroczne orędzie papieża Franciszka

na 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu:
"Komunikacja i Miłosierdzie - owocne spotkanie"


Każdego roku, 29 września, w święto świętych archaniołów Michała, Rafała i Gabriela - trzeci jest bowiem patronem radiowców - ogłaszane jest hasło, pod jakim w kolejnym roku odbędzie się Dzień Środków Społecznego Przekazu. Takie wyprzedzenie czasowe pozwala episkopatom i diecezjom odpowiednio wcześniej przygotować własne obchody Dnia, uwzględniając treść przesłania papieskiego.

W 2016 roku orędzie papieża Franciszka dotyczy hasła: "Komunikacja i Miłosierdzie - owocne spotkanie". Nie będę cytować całego orędzia. Według mnie, jego istotę oddają zdania:

 Miłość ze swej natury jest komunikacją, prowadzi do otwarcia się a nie do izolowania się.
 Zwracam się szczególnie do tych, którzy mają odpowiedzialność instytucjonalną, polityczną oraz odpowiadają za kształtowanie opinii publicznej, aby zawsze czuwali nad sposobem wypowiadania się względem tych, którzy myślą czy działają inaczej, lub nawet tych, którzy mogą się mylić. Łatwo ulec pokusie, aby wykorzystać podobne sytuacje i podsycać w ten sposób płomienie nieufności, strachu i nienawiści.
 Możemy i musimy osądzać sytuacje grzechu - przemoc, korupcję, wyzysk, i tym podobne - ale nie możemy osądzać ludzi, bo tylko Bóg może czytać w głębi ich serc.
 Wysłuchanie to znacznie więcej niż słuchanie. Słuchanie dotyczy dziedziny informacji; natomiast wysłuchanie odwołuje się komunikacji i wymaga bliskości. Wysłuchanie pozwala nam przyjąć właściwą postawę, opuszczając spokojną kondycję widzów, użytkowników, konsumentów. Wysłuchanie oznacza również zdolność dzielenia się pytaniami i wątpliwościami, przemierzenie jakiejś drogi obok siebie, wyzwolenie się z wszelkiej pyszałkowatości wszechmocy i pokorne oddanie swoich umiejętności i darów na służbę dobra wspólnego. Wysłuchanie nigdy nie jest łatwe. Czasami bardziej wygodne jest udawanie głuchych. Wysłuchanie oznacza zwracanie uwagi, posiadanie chęci zrozumienia.
 Także e-maile, sms-y, sieci społecznościowe, czaty mogą być w pełni ludzkimi formami komunikacji. To nie technologia określa, czy komunikacja jest autentyczna, czy też nie, ale serce człowieka i jego zdolność do dobrego wykorzystania środków, jakimi dysponuje. Sieci społecznościowe mogą ułatwiać relacje i promować dobro społeczeństwa, ale mogą również prowadzić do dalszej polaryzacji i podziałów między ludźmi i grupami.
 ***
Wracam do nauki - sesja wre. A środkom społecznego przekazu życzę zwracania się ku człowiekowi, nie ku pieniążkom.

Komentarze

 1. nie wiedziałem, że dziś światowy dzień społecznych środków przekazu,podpisuję się pod Twoim apelem z końca tekstu

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję bardzo za ten post, szczególnie za ten gif, mam nadzieję, że nie będziesz zła jeśli wykorzystam go w swojej prezentacji na zaliczenie ćwiczeń? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie zdawalam sobie sprawy, ze istanieje taki dzien. Ciekawe jest rowniez to, ze dzien srodkow masowego przekazu zostal ustanowiony przez Sobor Watykanski II.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaproponowany przez Sobór :) Po raz pierwszy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzono na polecenie Pawła VI w niedzielę 7 maja 1967 r. - tak czy siak była to inicjatywa Kościoła.

   Usuń
 4. Gif jest rewelacyjny - doskonale trafia w sedno. :)
  Dzisiejsze życie w naszym kręgu kulturowym bez środków masowego przekazu byłoby zdecydowanie uboższe i trudniejsze. Nie mam na myśli telewizji (bo świadomie nie mam telewizora), ale przed wszystkim Komputer z dostępem do Internetu za pośrednictwem którego dzisiaj: pracujemy, uczymy się, relaksujemy, spotykamy ze znajomymi, rozmawiamy z rodziną mieszkającą w innym mieście, umawiamy się na wizyty u lekarzy specjalistów, gramy, czytamy ciekawe książki i wpisy, czy umawiamy się na randki. :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Naj­trud­niej­sze w dys­kusji nie jest to, by bro­nić ja­kiejś opi­nii, ale by ją mieć - Éric-Emmanuel Schmitt.

Popularne posty