Halloween czy Grobbing? Czyli o świętach w polskim Internecie + wyróżnienie CanBe na presscafe.eu

http://www.canbe.pl/2015/11/halloween-czy-grobbing-czyli-o-swietach.html

Portale rozpisywały się na temat 31 października i 1 listopada. Nie zaskoczyła mnie tematyka, którą wybrały, by "rzetelnie" przekazać czytelnikom wartość zbliżających się świąt. Misja odmóżdżania ma się dobrze.

Co mogliśmy przeczytać na największych portalach informacyjnych w Polsce, jadąc do domu na święta Wszystkich Świętych? Jak zawsze Internet nie zaskoczył połączeniem informacji z rozrywką. Tym infotainmentem spłycił jednak bardzo znaczenie tych dni dla Polaków. Jest to nie tylko pewien brak respektowania uczuć religijnych ale też wykorzenianie z naszych umysłów prawdy na temat świąt, w których powinniśmy pochylić się w zadumie nad grobami naszych przodków.

Jedyny temat dotyczący świętowania, który wskoczył na główną
Wirtualnej Polski w piątkowe popołudnie

Grobbing i Halloween - tylko te tematy pojawiły się na łamach Interii przed świętami

Na głównej Onetu znaleźć można było jeden temat poświęcony świętom.
Cóż, Onet się wyłamał i zamiast na Halloween redaktorzy postawili na Grobbing.

Niestety, nie znalazłam absolutnie nic na temat wartości czy sensu świąt Wszystkich Świętych i Zaduszek. A skoro już media mają służyć ludziom, to mogłyby chociaż słówkiem pisnąć o możliwości uzyskania odpustu w dniach świątecznych i wytłumaczyć, co to znaczy. Z tego choćby powodu, że spod ziemi kwiaty pachną inaczej a płomień znicza wprowadzi w nastrój tylko żyjącego, temat odpustów jako najwspanialszego daru dla zmarłych odzwierciedlałby sens tych świąt. Zresztą to temat medialny, bo ciekawy dla wszystkich (absorbujący) a ważny dla katolików, którzy często nie są o tym w sposób prawidłowy informowani przez księdza. Ale moja wizja pozostanie wizją dopóki główny nurt nie liczy się z dobrem człowieka ale swoim własnym (czyt. korzyścią materialną).

Na dzień dzisiejszy, czyli dzień Zaduszek (nie dowiecie się tego z portali, więc napiszę, że to dzień wspomnień dusz wszystkich, którzy odeszli z tego świata a niekoniecznie są już świętymi szczęśliwcami w Niebie), tak przedstawia się tematyka świąteczna, poruszana przez największe portale internetowe w Polsce:

Bilans świątecznych wypadków znajdziemy na każdym większym portalu informacyjnym i to bardzo wysoko, tak jak w przypadku Onetu.

Na głównej Onetu nieco niżej znajdziemy też dział Polecamy a w nim szokujące tematy na temat śmierci i zmarłych.

Wirtualna Polska "wspaniałomyślnie" stworzyła poświąteczne grobbingowe podsumowanie mody nagrobkowej.

Na Interii wysoko nie zabrakło bilansu wypadków. Na głównej pojawił się o dziwo i ku mojej uciesze również ciekawy artykuł dotyczący pogrzebu Nieznanego Żołnierza.

O2 - najwyżej znowu bilans wypadków. Króluje również Halloween w showbiznesie.

Nie sposób nie wspomnieć o dzisiejszej okładce Newsweeka. Okazuje się, że po wyborach Tomasz Lis uznał III RP za trupa i podczas tegorocznych świąt zmarłych opłakiwał również Polskę:

Okładka Newsweeka 2-8 listopada 2015

Okładka jednoznacznie ocenia wyniki ostatnich wyborów. Lis wie, że będzie "życie po życiu" i że będzie ono inne, według niego gorsze. Stwierdzenie "Otwarta, tolerancyjna Polska może być wkrótce zagrożona. Jak jej bronić?" jest jedną wielką manipulacją. "Otwarta i tolerancyjna Polska" oznacza rządy poprawności politycznej, które mieliśmy do tej pory i które najwyraźniej bardzo panu Lisowi odpowiadały. Jak już pisałam na początku - misja odmóżdżania w mediach ma się niestety dobrze.Uwaga! Teraz będzie słowo samozachwytu :P

CanBe.pl zostało wyróżnione przez prof. UKSW Piotra Drzewieckiego, edukatora medialnego na jego serwisie o edukacji medialnej presscafe.eu! Bardzo dziękuję za słowa uznania, które motywują do dalszej pracy nad blogiem:

Popularne posty