Stand-up edukuje medialnie! Abelard Giza o brukowcach

http://www.canbe.pl/2015/10/stand-up-edukuje-medialnie-abelard-giza.html

Okazuje się, że świetnymi edukatorami medialnymi są stand-uperzy. Jednocześnie stand-up jest znakomitą metodą nauczania. Być może dlatego, skoro w mediach innych niż Internet nie znajdujemy elementów wychowania do mediów, ze świecą możemy szukać tam także stand-upu.

Dlaczego stand-up? 

 

Stand-up nie jest tylko komediową formą artystyczną w postaci monologu przed publicznością. A artyści stand-upowi może za główny cel stawiają sobie rozbawienie publiczności, ale też w sposób prześmiewczy ukazują prawdy o świecie. Dzięki charyzmie wykonawcy oraz bliskiej interakcji z publicznością są ogromne szanse, że ktoś z widowni dostrzeże inny punkt widzenia, absurd zakorzenionej w "kulturze" zdawałoby się nieistotnej błahostki.

Jednak nie tylko dlatego stand-up okrzyknęłam jedną z metod nauczania edukacji medialnej. Stand-upowi, inaczej niż mediom a podobnie jak edukacji medialnej, daleko jest do poprawności politycznej. Oj daleko :) Dlatego od czasu do czasu stand-up pojawi się na łamach CanBe. A co! Przyzwyczajajcie się, że edukacja medialna na CanBe nie jest przekazywana w nudnej naukowej formie i bardzo często nawet nie wprost (co nie znaczy, że wyłącznie przez przydługie czasami feliANITony).

Na początek wysłuchajmy, co usłyszymy w stand-upie na temat brukowców, bulwarówek, szmatławców, tabloidów, które to są gazetami podającymi nam głównie wiadomości mało ważne, sensacyjne i nie zawsze prawdziwe. Innymi (mocniejszymi) słowy; brukowcami nazywamy czasopisma bezwartościowe, na niskim poziomie. Strzeżmy nasze głowy przed takimi pustymi zapychaczami!

Głos oddaję Abelardowi:

Popularne posty