Ślub na studiach? Google jest za a nawet przeciw
Wpisując w Google "ślub na studiach", rozwija się podpowiedź: "za i przeciw". Oznacza to, że są wśród nas studenci, którzy zastanawiają się, czy warto wziąć ślub jeszcze na studiach. Też się zastanawiałam, a dziś jestem tuż po podróży poślubnej i tuż przed czwartym rokiem akademickim. Tak, od 29 sierpnia dumnie reprezentuję mniejszość w Polsce, jaką są studenci w małżeństwie.

Dlaczego student z obrączką odbiega od normy?

 

a) na studiach człowiek musi się wyszumieć – w końcu studenci to niedojrzała banda pijąca i szalejąca za pieniądze rodziców;
b) jeśli nawet student jest dojrzały i pracuje, to przecież wyjście za mąż przed 24 rokiem życia jest jak wyjście z dobrej imprezy przed 24 godziną;
c) punkty a i b to takie bzdury promowane przez świat, które blokują spojrzenie na najważniejsze kryteria zawarcia związku małżeńskiego.

A najważniejsze kryteria to: miłość, wspólna wizja przyszłego życia w wierności i uczciwości, podjęcie odpowiedzialności nie tylko za siebie. To jest konieczne i wystarczające. Jestem przekonana, że studencka dojrzałość pozwala na rozeznanie tych kryteriów. I jeśli para zna się na wskroś, obydwoje chcą być ze sobą do końca życia i zdają sobie sprawę, czego od życia i siebie nawzajem oczekują, to lotek na drogę, nowy komplet pościeli pod pachę i jazda zaczynać dorosły etap w życiu. Dorosły, choć nadal nietypowy etap, łączący pracę z nauką, imprezowanie na mieście ze wspólnym powrotem do wspólnego mieszkania, wspólne posiłki... Co w tym złego?

Media o ślubie na studiach 


Głównie seriale są propagatorami różnych zjawisk zachodzących w społeczeństwie. I tak utarło się, że większość par studenckich szczęśliwie żyje na kocią łapę we wspólnie wynajmowanym mieszkaniu lub w pokoju w akademiku.  Szczęśliwie do czasu, kiedy na horyzoncie nie pojawi się widmo niezadowolenia z obowiązków wobec drugiej strony: „Z jakiej racji mam prać jego skarpety?”, „Dlaczego to ja mam opłacać jej zabiegi kosmetyczne?”. Dojdzie do tego rutyna z brakiem pewnej wizji przyszłości, egoizm, może zdrada i wspólne pomieszkiwanie skończy się rozstaniem bez większego huku, bo szczęśliwie przewidywali, że to się może tak skończyć. A społeczeństwo utwierdza się w przekonaniu, że młodzi teraz potrzebują się sprawdzić. Ale jakże można myśleć inaczej, kiedy dodatkowo wszelka publicystyka na temat młodych małżeństw przytacza statystyki, z których zawsze wynika, że zdecydowana większość takich małżeństw kończy się rozwodem?

Dlatego dziś ślub na studiach, i to bez wcześniejszego zamieszkania razem, to dla wielu jakaś paranoja.

True story


Tymczasem prawdziwe życie pisze dobre scenariusze dla dobrych ludzi. To historia mojej przyjaciółki:

J studiuje prawo. Trzeci rok to nie przelewki – ciężkie egzaminy, zarwane noce… W wakacje przed tym rokiem akademickim pobrała się ze swoim narzeczonym T. Zdecydowali się nie tylko na małżeństwo, ale również na dziecko i w czerwcu, tuż po sesji, urodził się A. Mieli wiele problemów ze znalezieniem mieszkania. Każdy dziś woli wynająć mieszkanie parze studentów, niż parze studentów z dzidziusiem. Jednak udało się znaleźć odpowiednie lokum. J dzielnie znosiła ciążę, ale mimo starań nie zaliczyła kilku egzaminów. Okazało się, że większość roku miała z nimi problem. Dziś J jest po poprawkach. Ma nie tylko zaliczone egzaminy, ale też piękną rodzinę.

Moje małe facebookowe badanie

 

Zauważyłam, że ilość zaobrączkowanych wśród moich znajomych na Facebooku zaczyna się nasilać. Wzięłam się za liczenie, biorąc pod uwagę tych spośród moich rówieśników (20-25 lat), którzy nie poszli do seminarium i nie wyrażają tendencji homo. Okazało się, że 15,5% z nich wzięło ślub, bądź zamierza na tyle poważnie, że garnitur wisi w szafie i pozostało wybrać smak tortu!


 „Mądre” słowa od Wysokich Obcasów 


Na końcu postanowiłam opublikować fragment dającego do myślenia wywiadu ze ś.p. pedagog i socjolog prof. Hanną Świdą-Ziębą.

Przychodzi studentka na egzamin i przeprasza: "Nie przygotowałam się, bo dziecko ząbkuje". A pani profesor na to... 
Odpowiadałam ostro: "Albo, albo. Albo pani studiuje i przygotowuje się do egzaminów, albo pani ma dziecko i się nim zajmuje". Byłam przeciwna studenckim małżeństwom.

"Byłam"?
Nie ma już studenckich małżeństw.
Dlaczego była pani wobec nich krytyczna?
Bo podobała mi się ta zasada przedwojenna - najpierw stabilizacja, potem rodzina. Uważam, że nie da się pogodzić studiowania i wychowywania dziecka. Dziecko chore, ma kolki, ząb mu się wyrzyna, płacze, ona ma zarwaną noc i nie uczy się do egzaminu. Albo, albo. Poza tym te małżeństwa były zwykle bardzo nieudane, trwały po kilka lat. Dzieci wychowywały się potem w kolejnym związku.

Dlaczego studenckie związki tak szybko się rozpadały?
Najpierw była wielka miłość, a potem codzienne kłopoty. Te kłopoty to było mieszkanie, brak środków do życia, zależność od rodziców, kłótnie o to, czyje studia są ważniejsze.

Niemal wszystko to samo co dzisiaj po studiach!
Ale to była młodzież ucząca się, a nie pracująca. (…) Czego dziecko potrzebuje, żeby dobrze się rozwijać? Spokoju, poczucia bezpieczeństwa, regularnego trybu życia, powtarzalności. A tego studenckie małżeństwo nie mogło mu zapewnić. Bo było: "Czego krzyczysz?! Mama uczy się do egzaminu, przestań wreszcie!".

W czym to jest gorsze od obecnego: "Czego krzyczysz?! Tata musi przygotować prezentację!"?
Ja uważam, że ludzie powinni tak ustawić życie, żeby mieć czas dla swojego dziecka. Praca, inaczej niż studia, przynajmniej daje na to szansę. A są takie kierunki studiów, na których nie da się pogodzić nauki z rodzicielstwem. To noszenie dzieci na egzamin, zostawianie ich na korytarzu pod opieką przyjaciółek... Te małżeństwa przeszkadzały w studiach.
Dlaczego studenckie małżeństwa skończyły się po '89 roku?
W 1994 roku przeprowadziłam badanie wśród licealistów i studentów drugiego roku ("Wartości egzystencjalne młodzieży lat 90."). Jedna czwarta uważała, że posiadanie dzieci to kłopot, a około jednej piątej deklarowało, że wybiera życie singla/singielki. To mnie bardzo zaskoczyło, bo we wszystkich wcześniejszych wywiadach licealiści planowali małżeństwo i dwoje-troje dzieci. Mówili: "Bez tego życie byłoby nieudane".

Teraz lepiej się nie żenić, bo może się nie uda?
Młodzi od tych szczęśliwych rodzin bardzo dużo wymagają, idealizują miłość. A jak się dużo wymaga i jednocześnie ma świadomość, że to może się nie udać, człowiek jest bardzo ostrożny. (…) Po roku '89 pojawiły się też nowe kategorie myślenia u studentów: ustawić się. Jeśli nie będę mieć pieniędzy, nie zrobię tego i tego. Ci nowi są bardziej rozważni, tamte małżeństwa studenckie nazywałam szalonymi - "Mamy stypendia, miejsce w akademiku, a, jakoś to będzie". A tu razem z kapitalizmem pojawia się nowe podejście: na małżeństwo potrzebne są pieniądze.

Czy idealizowanie miłości zwiększa ryzyko rozwodu?
Jak się podchodzi do związku z nastawieniem, że życie z ukochanym będzie sielanką, to byle problem oznacza koniec.

Komentarze

 1. Bardzo ciekawy post, choć mi osobiście nie jest bliski. ja nie miałam takich dylematów bo w okresie nauki po prostu... nie miałam za kogo wyjść :) Ale gdybym miała nie zastanawiałabym się ani chwili! Małżeństwo to nie sielanka, zgoda, ale jeśli ludzie maja poukładane w głowie, potrafią rozmawiać to się uda i już. Nawet na studiach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że każdy musi wybrać najlepszą drogę dla siebie. Jestem w ostatniej klasie technikum - część znajomych już ma dzieci i są po ślubie (lub nie), choć to mały odsetek. Ale są też takie pary, które bez żadnego przymusu mają zamiar pobrać się tuż po szkole średniej. Chłopak mojej przyjaciółki wyjeżdża za kilka dni na studia i przed tym planował jej się oświadczyć, ale zdała sobie z tego sprawę i wybiła mu tu z głowy, bo jeszcze nie jest gotowa :) Śmieszą mnie trochę teksty typu: "Po co ślub, trzeba się wyszaleć!" Ale co zmienia ta obrączka na palcu? Jak się z kimś jest bardzo długo i podchodzi poważnie do tego związku, to się szaleje we dwójkę i to tak samo, jak gdyby się było zaobrączkowanym :) I przykro trochę, że są tacy wykładowcy, jak pani z owego artykułu. Aż mi się przypomniało jak kiedyś oglądałam "Kolację z szefem" i pracodawczyni bardzo się ucieszyła, gdy jedną kandydatką była matką, bo uważa, że takie kobiety muszą być bardzo zorganizowane i radzić sobie ze wszystkim, więc to dobre cechy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem przekonana, że gdybym wzięła teraz ślub każdy by mówił że wpadłam, że nawet studiów nie skończyłam i się spieszę.. niestety tak to teraz jest. Kiedyś kobiety rodziły w wieku 20 lat i było to normą, dzieci rodziły się zdrowe i mogły długi czas cieszyć się obecnością rodziców ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy temat. Wśród moich znajomych w okresie nauki, to raczej śluby się pojawiały z powodu dziecka, za to sporo par mieszkało ze sobą bez ślubu i dzieci :) Myślę, że jednak tak jest wygodniej, najpierw studia, potem dziecko, oczywiście da się to pogodzić i każdy robi tak jak mu jest wygodniej i jak uważa za słuszne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. a co za różnica, czy ślub jest na studiach czy po?
  to zależy jak się podchodzi do małżeństwa, obowiązków i do uczuć:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Też zauważyłam, że coraz więcej moich znajomych bierze ślub. Sama chciałabym już jak najszybciej wyjść za mąż, choć jeszcze studia przede mną. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dorzucam głos: wyszłam za mąż po drugim roku studiów dziennych na krakowskiej AGH. Mąż był po 4. roku tej samej uczelni. W połowie czwartego roku urodziłam Syna, nie brałam urlopu, wychowywaliśmy Synka razem z mężem, żadna tam babcia! Pracę obroniłam jako pierwsza z roku. Jesteśmy po ślubie 33 lata, nasze dzieci dawno dorosły, a my kochamy się nadal tak samo:-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja uważam, że podstawowe pytanie brzmi: czy para ma z co się samodzielnie utrzymać? Czyli czy przynajmniej jedna osoba ma stałą pracę. Na studiach nie jest to norma, wielu ludzi tylko dorabia lub są na całkowitym utrzymaniu rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja też ostatnio widzę mnóstwo młodych małżeństw. Niestety, powodem ślubu jest zwykle ,,mały ktoś". Nie mam tu na myśli osób, które naprawdę się kochają.
  Ja uważam, że przed ślubem warto ze sobą chwilę pomieszkać. Żeby zobaczyć. Czasem okazuje się, że ta druga osoba nie jest wcale taka idealna.
  Gratuluję i życzę dużo szczęścia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt nie jest idealny, a rzeczy na które należy zwrócić uwagę, można zauważać bez mieszkania razem (sic!).

   Usuń
 10. Ja wzięłam ślub w maju, na drugim roku licencjatu. Przez co miałam kłopot u jednego wykładowcy, który mimo moich kilkukrotnych upomnień, nie zanotował, że zmieniłam nazwisko. Dwa kolokwia miałam napisane na nazwisko panieńskie, a trzecie (ostatnie) na nazwisko po mężu. Owy pan uznał, że to zapewne dwie różne Anie i jednej wystawił ocenę ze średniej dwóch kolokwiów, czyli 5, a drugiej wpisał 2, za nie chodzenie na zajęcia. Najlepsze było, kiedy chciał wstawić ocenę do USOSA i tej drugiej Ani nie było. Gdy interweniowałam, pan zrozumiał, że to jedna osoba, że chodziła na wszystkie wykłady i w końcu wpisał mi 5 na nowe nazwisko :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Małżeństwo i pogląd na tą instytucję to bardzo indywidualna sprawa. Ja należę do grona osób, którym raczej nie śpieszy się do ołtarza. Ale miałam na studiach osoby, które brały ślub w trakcie. A niektórzy zaczynali zaczynali je z obrączką na palcu. Szczerze przyznam, że nie widzę powodu dla którego warto roztrząsać coś takiego jak "małżeństwo studenckie". Jeśli ktoś w wieku typowo studenckim tj. 19-24 jest pewien uczuć w stosunku do drugiej osoby i co ważniejsze rozumie powagę małżeństwa, i tego jakie niesie to za sobą konsekwencje to nic nie stoi na przeszkodzie. Obawiam się jednak, że wielu ludzi (nie tylko bardzo młodych) nie rozumie istoty zawarcia związku małżeńskiego. Stąd tyle rozwodów. A Tobie na Twojej nowej drodze życia życzę wszystkiego najpiękniejszego co może przynieść miłość :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Naj­trud­niej­sze w dys­kusji nie jest to, by bro­nić ja­kiejś opi­nii, ale by ją mieć - Éric-Emmanuel Schmitt.

Popularne posty