Lepiej być czy mieć? Czyli słowo o powstaniu CanBe

http://www.canbe.pl/2015/09/lepiej-byc-czy-miec-czyli-sowo-o.html
W rzeczywistości ciągłej sprzedaży, gdzie być przestaje cokolwiek znaczyć. – Myslovitz
BYĆ > MIEĆ, stąd Can Be. By przypominać co jest ważne, kiedy media kreują nasze potrzeby. By sprzeciwić się wszędobylskiemu Must Have, kiedy pieniądz, a tym samym MIEĆ, przysłania wartość człowieka, czyli BYĆ.

Czasy konsumpcji: zasadę zarabiania i wydawania, dzięki kredytom, wypiera samo wydawanie. Dziwi, że ludzie w pogoni za nowinkami nie zorientowali się jeszcze, że emocje przy zakupie i początkowym użytkowaniu z czasem gasną, bo nie dość, że przedmiot staje się elementem nudnej codzienności, to rynek szybko wypełnia się lepszymi nowinkami.

Przeżycie przeżytkiem?

Zupełnie inaczej jest, kiedy stawiamy na BYĆ. Przeżycia darmowe czy te, na które wydamy zarobione pieniądze, np. wyjście do teatru, na wystawę, fajna wycieczka, zdarzają się raz. Zostają w nas wrażenia, wspomnienia, których nikt nie odbierze. Przeżycia, w przeciwieństwie do przedmiotów, stają się częścią nas, budują naszą psychikę i doświadczenia.

CanBe > MustHave

Żyjemy coraz dłużej i coraz drożej. Pracujemy aby tak żyć, ale przy okazji zapominamy o podstawach. O sensie wspinania się po szczeblach kariery i brania tego, co proponuje świat. Świat kreowany przez media.

Możesz powiedzieć, że nie odczuwasz wpływu mediów i to prawda. Wpływ ten jest nieodczuwalny. Media działają na podświadomość, dlatego są tak skuteczne. Możesz tłumaczyć swoją pogoń za pieniądzem przymusem zdobycia środków do życia. Masz ochotę nie odstawać od innych, po prostu nieco się wzbogacić lub chcesz żyć w luksusie i chcąc nie chcąc, umiera twój duch człowieczeństwa. Zaczyna brakować w tobie człowieka. Blog powstał z myślą o tym, by pomóc go uratować. Can Be!


Trudno jest być, nie mając nic, lecz mając wszystko, przestajesz być.

Popularne posty